Трамп го отвора патот за државјанство за 1,8 милиони имигранти

Претседател Доналд Трамп е подготвен да потпише план, кој ќе го отвори патот за добивање државјанство за 1,8 милиони млади имигранти, кои нелегално како деца пристигна во САД, објавиja вчера...

Макрон го украде шоуто во Давос, и си замина пред Трамп

Челичниот закон на Давос вели дека ништо не се остава на случајот и дека тука владее една невидлива рака која ја регулира хиерархијата на моќта и нејзината видливост. Никој не...

Трамп пристигна во Давос, европјаните го очекуваат неговото обраќање

Американскиот претседател пристигна во Давос. Доналд Трамп е првиот претседател по Бил Клинтон кој учествува на Светскиот економски форум. Меѓутоа останатите политички лидери на форум, воопшто не се возбудени за...

Уреди за прислушкување пронајдени во канцеларијата на австрискиот вицеканцелар

Во канцеларијата на австрискиот вицеканцелар Хајнц-Кристијан Штрахе некој неовластено влегол и поставил уреди за прислушување, јави виенскиот весник „Кронен цајтунг“ на својата интернет страница. Според информациите на весникот, во канцеларијата...

Вкупно 43 косовски пратеници на црна листа на повеќе западни земји

Сите 43 косовски пратеници, потписници на иницијативата за укинување на Специјалниот суд за воени злосторства на т.н. ОВК, се ставени на „црна листа“ на повеќе западни земји и нема да...

Најмалку тројца загинати во тешка железничка несреќа во Милано

Најмалку три лица загинаа, десетина се тешко повредени, а уште 110 лица се здобија со полесни повреди во денешната железничка несреќа во Милано. Возот што се движел на релација Кремона...

Трамп подготвен да разговара со специјалниот обвинител во истрагата за Русија

Претседателот на САД, Доналд Трамп изјави дека е подготвен да бидат интервјуиран, под заклетва, од специјалниот обвинител Роберт Мјулер, кој го истражува мешањето на Русија во претседателските избори на САД...

Доналд Трамп пристигна во Давос

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска допатува во Давос, каде се одржува Светскиот економски форум. Светската бизнис и политичка елита се прашува дали се уште непредвидливиот американски претседател ќе им се...

Вучиќ: Се надевам на компромис со Приштина, но не оваа година

Го поддржувам дијалгот со Приштина, се надевам на компромисно решение, но не верувам  дека тоа ќе се случи до крајот на 2018 година, посочи српскиот претседател Александар Вучиќ, по повод...

Косовската полиција демантира дека има барање за апсење конкретна личност за убиството на Ивановиќ

Заменик командирот на полиција за северниот дел на Косово,Бесим Хоти,ги отфрли информаците дека за убиството на Оливер Ивановиќ ќе биде уапсен Милан Радојчиќ,додавајќи дека „полицијата ќе делува во согласност со...