Косовската Влада остро го осуди убиството на Оливер Ивановиќ

Косовската Влада остро го осуди денешното убиство на лидерот на партијата Граѓанска иницијатива „Србија, демократија, правда“ (СДП), Оливер Ивановиќ, кој утрово беше затрелан од страна на непознат напаѓач во Косовска Митровица....

Двајца загинати при експлозија во станбен комплекс во Антверпен

Две лица загинаа, а 14 се повредени во експлозијата која ноќеска уништи три соседни ниски згради во северниот пристанишен град Антверпен, соопшти белгиската полиција. Полицијата објави дека експлозијата не била...

Политичарот Оливер Ивановиќ убиен со пет куршуми на Косово

Политичарот Оливер Ивановиќ, лидер на Граѓанската иницијатива „Србија, демократија, правда“ е убиен во Косовска Митровица, објави српски Блиц. Тој им подлегнал на повредите по атентатот што бил извршен врз него...

Претставник на НАТО за „Етнос“: оптимистички последните случувања за решавање на името

Последните случувања во однос на прашањето за името се оптимистички и ние ги поддржуваме натамошните напори за изнаоѓање решение, изјавил висок претставник на НАТО за грчкиот весник „Етнос“. Според претставникот...

Вилијам Вокер одбил да прими одликување од Тачи

Поранешниот американски дипломат и некогашен шеф на Косовската верификациска мисија на ОБСЕ, Вилијам Вокер не се согласил косовскиот претседател Хашим Тачи да му даде одликување за време на одбележувањето на...

Абас: САД повеќе нема да бидат посредници меѓу Израел и Палестинците

Палестинскиот лидер Махмуд Абас, ги оквалификува како „срамни“ заканите кои Вашингтон ги упати кон Палестинците. На синоќешната вонредна седница на Централниот совет на Палестинска ослободителна организација (ПЛО) во Рамалах, Абас...

Лавров: „Турски поток“ ќе продолжи кон Европа само со „железни гаранции“ од ЕУ

Бугарија е решена да ја преразгледа можноста за приклучување на гасоводот „Турски поток“, но Русија ќе ја продолжи трасата кон Европа, само доколку добие „железни гаранции“ од Европската комисија дека...

Танкерот кој потона во Источнокинеското Морe излеа нафтена дамка долга 16 километри

Иранскиот танкер за нафта, кој потона во Источнокинеско Море, предизвика истекување на нафта од 16 километри, објавија денеска кинеските медиуми. Според Кинеската централна телевизија, петното е широко од два до...

Најмалку 15 лица ранети во тепачка со ножеви во руско училиште

Бројот на повредени во тепачката со ножеви во средното училиште се искачи на 15, од кои 12 се хоспитализирани, соопшти локалната власт на Перм. Претходн,о руските медиуми објавија дека во...

Две лица загинаа, десетици повредени во земјотресот во Перу

Најмалку две лица загинаа, десетици се повредени, а 17 се сметаат за исчезнати во земјотресот со јачина од 7,1 степен по Рихтеровата скала, кој денеска го погоди Перу. Двајцата загинати...