Стефановиќ: Приемот на Косово во Интерпол ќе биде политичка одлука

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ изјави денеска дека приемот на Косово во Интерпол ќе биде политичка одлука што ќе ја загрози професионалната работа на таа организација. Aко Интерпол...

Најмалку пет жртви при принудно следување на товарен авион во Украина

Најмалку пет лица загинаа при принудно слетување на украински товарен авион „Ан-12“ во близина на Лавов, западна Украина. Авионот полетал од Виго во Шпанија за Истанбул и имал планирано слетување...

Трамп именува специјален претставник за преговорите меѓу Белград и Приштина

Претседателот на САД Доналд Трамп го именуваше Ричард Гренел, актуелниот американски амбасадор во Германија, за специјален претседателски претставник за преговорите меѓу Белград и Приштина, соопшти Белата куќа. Гренел за функцијата...

Русија и помага на Кина да направи систем за предупредување од ракети

Русија и помага на Кинa да направи систем за предупредување од ракетни напади, каков што моментално имаат само САД и Русија, изјави рускиот претседател Владимир Путин. Ние сега им помагаме...

Вработен во полициското седиште во Париз со нож уби 4 колеги

Маж вооружен со нож убил четири луѓе во седиштетот на полицијата во Париз, потврди француското министерство за внатрешни работи. Напаѓачот, чиј идентитет засега не се открива, бил вработен во полициската...

Претседателката Фон дер Лејн ќе живее во стан од 25 метри квадратни

Новоименуваната претседателка на Европската Комисија, Урсула фон дер Лејн, ќе живее во 25 квадратни метри во зградата на Комисијата, потврдија нејзините портпароли. Информацијата кружеше веќе неколку недели низ европските институции,...

Политиката на Трамп за спречување на мигрантите станува профитабилен бизнис

Прифаќањето мигрантски деца, разделени од своите семејства, станува растечки бизнис во САД, тврди Асошиејтед прес во заедничкото истражување со Фронтлајн. Во новиот бизнис монопол има компанијата Компрехенсив хелт сервисес инк....

ЕУ повикува на дијалог и смирување на тензиите во Хонг Конг

Европската Унија изрази „длабока загриженост“ за ескалацијата на насилство и немирите во Хонг Конг и повика на дијалог, потсетувајќи дека држи до автономниот статус на регионот. Протестите во Хонг Конг...

Трамп најавува тужби поради истрагите за изборите во 2016 година

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека најверојатно ќе поднесе тужба против лица кои се вклучени во истрагата за наводната вмешаност на Русија во претседателските избори во САД во 2016 година....

Границата на островот Ирска проблематична точка во планот за Брегзит

Има некои проблематични точки што треба да се решат во наредните денови, ова е првата реакција на претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер откако Борис Џонсон по телефон го извстил...