Брисел бара во Албанија сепак да има локални избори на крајот од јуни

Албанскиот претседател Илир Мета останува на ставот дека локалните избори нема да се одржат на 30-ти јуни, туку на некој друг датум кога ситуацијата во земјата ќе се смири. Мета,...

Илир Мета: Ако моето разрешување ја реши кризата, поднесувам оставка

Албанскиот претседател Илир Мета останува на ставот дека локалните избори нема да се одржат на 30-ти јуни, туку на некој друг датум кога ситуацијата во земјата ќе се смири. Попладнево,...

Импичментот на Мета започнува во Четврток, Премиерот Рама попладнево на разговори во Брисел

Пратеничките групи во албанскиот парламент и спикерот Грамоз Ручи се договорија барањето за импичмент на Претседателот на државата, Илир Мета, во Четврток да биде разгледувано на седница на законодавниот дом....

Претседателството на БиХ расправа за мигрантската криза

Претседавачот со претседателството на БиХ, Милорад Додик, закажа итна седница заради миграциската криза и особено тешката ситуација во Унско-санскиот кантон. Додик рече дека не верува оти на седницата да бидат...

САД побара санкции за Турција ако не се откаже од набавката на руските ПВ-системи С-400

Претставничкиот дом на Конгресот на САД одобри едногласно резолуција во која се содржи повик за целосно воведување санкции спрема Турција ако Анкара увезе против воздушни системи С-400. Во резолуцијата одобрена...

На Трамп му смета независноста на Федералните резерви

Американскиот претседател Доналд Трамп рече дека неговиот кинески колега, Си Џинпинг, има голема предност во трговската војна меѓу САД и Кина, бидејќи ја контролира кинеската централна банка, додека тој мора...

Мета ги одложи изборите- Рама отпочна постапка за негово изземање од функцијата

Одлуката што ја донесов за одложување на локалните избори е единствен начин да се избегне евентуална есклација на состојабата на земјата, која би можела да прерасне во граѓански конфлкт и...

Официјално стартува трката за наследник на Тереза Меј

Првата фаза од трката за наследник на Тереза Меј официјално започна денеска со предавањето на кандидатурите што ќе треба да бидат поддржани од осум пратеници. Поранешниот министер за надворешни работи,...

Мета на прес-конференција ќе ги објасни причините за одложување на изборите во Албанија

Албанскиот претседател Илир Мета, откако реши да го одложи датумот на локалните избориза денеска претпладне најави вонредна прес конференција. Дел од медиумите наведуваат дека освен причните за донесувањето на одлуката,тој...

Столтенберг: Бомбардирањето врз СРЈ беше легитимно и неопходно

Историјата покажа дека бомбардирањето на СРЈ во 1999 година беше неопходно и легитимно бидејќи го прекина насилството, а бегалците можеа да се вратат дома, додека КФОР помогна да се создаде...