Почнува Вевчанскиот карневал

Вевчани викендов ќе биде театар на отворено со изобилство од креативност и импровизација и центар на сатирата за настаните што ја одбележаа минатата година. Вевчанскиот карневал, со кој се слави...

Димитров: Имаме цврсти намери опозицијата да ја вклучиме во процесот за решавање на името

Министерот за надворешни работи Никола Димитров изјави дека Владата има цврста намера да ја вклучи опозицијата во процесот на решавање на спорот со името и оти тоа и е должност....

Турција не прифаќа „привилегирано партнерство” со ЕУ

Турција нема да прифати „привилегирано партнерство" со Европската Унија, изјави турскиот министер за ЕУ Омер Челик, пренесува „Хуриет Дејли њуз“. - Ако ни се понуди привилегирано партнерство, ние нема ниту...

Мицкоски: Новиот ИК е составен од високо мотивирани луѓе кои ќе дадат идеи и додатна вредност во периодот што доаѓа

Вечерва Централниот комитет на ВМРО - ДПМНЕ избираше нов состав на Извршкиот комитет. По тој повод разговаравме со новиот партиски лидер Христијан Мицкоски. Запрашан за новиот состав на ИК, тој...

Орце Камчев под истрага на СЈО?

Специјалното обвинителство отворило предмет за продажба на земјиштето спроти Рамстор, а го истражува и бизнисменот Орце Камчев. Според извори на Телма од државното обвинителство кај нив пристигнало барање од СЈО...

Почина сликарот и активист Мирослав Стојановиќ- Шуки

Во 54 година од животот, ненадејно почина сликарот, мултимедијален уметник и активист, Мирослав Стојановиќ- Шуки. Ќе остане запаметен по уникатниот хумор, и по делата, работени во различни медиуми , во...

Почнува ракометното ЕП – Македонија желна за успех

Селекторот на македонската ракометна селекција, Раул Гонзалез се реши денес наместо планирани два, да одржи само еден тренинг во пресрет на утрешниот меч од Ц групата против Словенија. Утринскиот тренинг...

Кои судии ги добија предметите на СЈО со новиот годишен распоред

Одделение за организиран криминал и корупција: КОК бр. 51/17 од обвинителството означен како „Тарифа“ – судија Софче Гаврилова – Ефремова. КОК бр. 60/17 од обвинителството означен како „Трезор“ – судија...

ВМРО-ДПМНЕ очекува Иванов да не го потпише указот за Законот за употреба на јазиците

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ очекува претседателот Иванов да не го потпише Указот за прогласување на Законот за употреба на јазиците што вчера беше изгласан во Собранието. Указот веќе стигнал на масата на...

Чавков, Јовановски, Дурловски и „Бетмен“ остануваат во притвор

Екс  министерот за внатрешни Митко Чавков останува во притвор одлучи Апелација која ги одби и неговата жалба, но и на уште 10-мина други осомничени за „Крвавиот четврток“. Во Шутка остануваат...