Скотланд јард: Скрипал бил отруен на влезната врана на неговиот дом

Британската полиција соопшти дека верува оти поранешниот двоен агент Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија првпат дошле во контакт со нервниот агенс со кои беа затуени, на влезната врата на...

Судски рочишта за „Трезор“, „Тарифа“ и „Труст“

Во Кривичниот суд за денеска се закажани рочишта за предметите на СЈО „Трезор“, „Тарифа“ и „Труст“. Во „Трезор“ првообвинет е поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, поранешниот шеф на неговиот кабинет...

Никола Митревски Кољо сам се предал на полицијата

Никола Митревски Кољо, еден од 34-те осомничените за насилствата на 27 април, вчера попладнето сам се пријавил во полициската станица Кисела Вода, по што бил спроведен во истражниот затвор Шутка,...

Димитров и Коѕијас се подготвуваат за Виена

И Македонија и Грција сакаат достоинствено решение за спорот со името, кое ќе биде плод на компромис и на почитување на интересите на двете страни. Ова го потенцираат официјалните претставници...

Никола Митревски – Кољо е во Шутка, откако сам се пријавил во полиција

Никола Митревски - Кољо, еден од осомничените за настаните од 27 април, попладнево во 16:00 часот, сам се пријавил во полициска станица, по што бил спроведен во истражниот затвор Шутка,...

Коѕијас: Детето постои и се вика Македонија

Името не треба да има иредентистички елементи, треба да биде сложено со географска одредница, со придавка и да разграничува дека не станува збор за грчката Македонија, кажа шефот на грчката...

МЕПСО, ЕЛЕМ и ЕВН доделија стипендии на 8 студенти на ФЕИТ

МЕПСО, ЕЛЕМ и ЕВН денеска доделија 8 стипендии на студенти на ФЕИТ. МЕПСО и ЕЛЕМ ја продолжија традицијата и петти пат доделија стипендии, а ЕВН додели стипендии шеста година по...

Вештачењето во случајот “Алмир” направено од вештак без лиценца, пренесува Алсат М

Невропсихијатриското вештачење во случајот со четиригодишниот Алмир Алиу го направил вештак без лиценца, дознава Алсат М телевизија. Бранислав Стефановски беше одреден за вештак во овој случај, четири месеци откако му...

Едногласна поддршка за судски реформи во Комисијата за политички систем

За непочитување на автоматскиот систем за управување и распределување на предметите, на претседателот на судот му се заканува разрешување. Министерството за правда, во соработка со експерти, ќе врши редовен годишен...

Тевдовски и Анѓушев јавно ги кажаа различните ставови за даночната реформа

Први несогласувања на јавна сцена во економскиот тим на Владата. Министерот за финансии Тевдовски смета дека со даночната реформа, за која дебатата стартува веќе од идниот месец и за која...