Цените на нафтата на највисоко ниво во последните три години

Цените на нафтата на светските берзи минатата недела се зголемија за повеќе од три проценти, достигнувајќи највисоко ниво во последните три години како резултат на намалената нерамнотежата меѓу понудата и...

Лавров: Русија ќе го прифати името што ќе го договорат Атина и Скопје

Интензивирањето на разговорите за името на Македонија е поврзано со желбата на САД да ја внесат оваа држава во НАТО, оцени рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на годишната...

Лавров: „Турски поток“ ќе продолжи кон Европа само со „железни гаранции“ од ЕУ

Бугарија е решена да ја преразгледа можноста за приклучување на гасоводот „Турски поток“, но Русија ќе ја продолжи трасата кон Европа, само доколку добие „железни гаранции“ од Европската комисија дека...

Маж пронајден мртов со прострелна рана во главата

Шеесет и двегодишен скопјанец бил пронајден мртов во неговиот дом во Маџари. Телото на починатиот го пронашол неговиот внук. Според информациите на МВР вчера во 07.26 часот Љ.П. пријавил во...

Танкерот кој потона во Источнокинеското Морe излеа нафтена дамка долга 16 километри

Иранскиот танкер за нафта, кој потона во Источнокинеско Море, предизвика истекување на нафта од 16 километри, објавија денеска кинеските медиуми. Според Кинеската централна телевизија, петното е широко од два до...

Најмалку 15 лица ранети во тепачка со ножеви во руско училиште

Бројот на повредени во тепачката со ножеви во средното училиште се искачи на 15, од кои 12 се хоспитализирани, соопшти локалната власт на Перм. Претходн,о руските медиуми објавија дека во...

Великов Петков: Бугарија ја поддржува Македонија за влез во ЕУ

Бугарија ја поддржува владата на Република Македонија и сите институции, граѓанското општество и опозицијата да ја поститнат својата цел – добивање покана за членство во ЕУ, потенцира бугарскиот амбасадор во...

Нимиц за ЕРТ: Има позитивен моментум во Скопје и Атина

Медијаторот на Обединетите нации во преговорите за името меѓу Република Македонија и Република Грција, Метју Нимиц во интервју за грчката национална телевизија ЕРТ вели дека нема нов предлог за името...

ВМРО-ДПМНЕ: Дурловски, Јовановски, Дамовски, Илиевски, Божиновска, Чавков, Мукоски се жртви на политички прогон

Судот е директен соучесник во континуираното уништување на правната држава, сметаат од ВМРО-ДПМНЕ. Од опозициската партија со соопштенија се огласија нагласувајќи дека „судот е директен соучесник во креирањето на недемократска...

Рама: Законот за албанскиот јазик во Македонија, заслуга на нашата влада

Албанскиот премиер , Еди Рама, пред младите евросоцијалисти се пофали дека благодарение на неговата влада бил донесен законот за албанскиот јазик во Македонија. Посочи дека усвојувањето на Законот за употреба...