Од март алкохол ќе се продава и по 19 часот, лиценците за трговците остануваат

По девет години ригорозни правила, најверојатно од март алкохол ќе може да се купуваат и после 19 часот во зима, и по 21 во летните месеци. Пијалок ќе може да...

За две години, гас до првите потрошувачи

Иако со години се зборува за гасификација бројките покажуваат дека досега на одредени делници малку е постигнато. Од Неготино до Битола и од Гостивар до Тетово се завршени едвај 17...

Фалсификуваните пасоши на Грујевски и Бошковски пред македонските судови само ако бидат екстрадирани

Процесот за фалсификуваните пасоши на Горан Грујевски и Никола Бошковски можно е од Солун да се префрли во Скопје. Ова за Телма го потврдуваат добро упатени извори од Министерството за...

Тарчуловски даде исказ во истрагата за собраниските насилства од 27 април

Од домашен притвор со полициска придружба пратеникот Јохан Тарчуловски беше спроведен во обвинителството за организиран криминал да даде исказ во истрагата за собраниските насилства од 27 април. Се задржа повеке...

Фридом хаус: Македонија е делумно слободна држава

Македонија не го измени својот статус на делумно слободна држава. Оценката за годинава ја дели заедно со Албанија, Косово, Црна Гора и Босна и Херцеговина и варира меѓу 3 и...

Нимиц без нов предлог, Столтенберг со порака за итност

Силни критики дома и позитивен импулс од надвор е она со што се соочува грчката влада пред утрешните разговори во Њујорк околу името. Во пресрет на новата рунда разговори на...

Тужби за отворањето на паралелно седиште на БЕСА во Тетово

Крилото на БЕСА што го поддржува досегашниот претседател, Билал Касами, ќе ги тужи Неџбедин Каремани и неговите соработници, за отворањето на паралелно партиско седиште во Тетово. Тужби веќе им се...

Димовски бара Уставниот суд да го поништи Законот за јазиците

Пратеникот Илија Димовски го повика претседателот Иванов да не го потпише указот за Законот за јазиците. Апелира и до колегите од СДСМ да не го изгласаат повторно, доколку, согласно процедурите,...

Србија бара да биде дел од истрагата за убиството на Ивановиќ

Врие во Србија по убиствотот на српскиот политичар Оливер Ивановиќ на Косовска Миторвица. За Србија ова е терористички акт и така и ќе се однесуваме, рече српскиот претседател Александар Вучиќ,...

Лазаров: Имаме старт од соништата

Капитенот на македонската ракометна репрезентација Кирил Лазаров е презадоволен од почетните две победи на ЕП. - Имаме старт од соништата на едно првенство. Победени се квалитетни ривали Словенија и Црна...