Заев најавува реконструкција, ВМРО – ДПМНЕ интерпелација

Премиерот Заев најавува реконструкција, ВМРО – ДПМНЕ интерпелација за Владата. Барањето за гласање доверба опозициската партија ќе го поднесе во недела. Очекуваат  собранискиот спикер Џафери да ја закаже седницата во...

Влезот во НАТО ќе влијае позитивно врз економијата, вели гувернерот Богов

Доколку Македонија влезе во НАТО, тоа ќе ја ослободи од политичкиот ризик и ќе креира подобри услови за економски развој, оценува гувернерот Димитар Богов. Извештаите на сите рејтинг агенции во...

Забрзува изградбата на патот Штип – Кочани

Интензитетот на работа на експресниот пат Штип Кочани  е трипати зголемен и неговата реализација сега изнесува 20 %.Патот почна да се гради во 2017 и според предвидената динамика треба да...

Коѕијас на 11-ти и 12-ти април во Охрид на средба со Димитров

На 11 и 12 април грчкиот министер за надворшени работи Никос Коѕијас ќе ја посети Македонија, но овојапат во Охрид. Ова денеска го потврди премиерот Зоран Заев, кој повтори дека...

Фондот за здравство ќе пушти пари за да се одблокира сметката на Клиниката за акушерство и гинекологија

Ја блокираа 12 судски пресуди за деца чијшто вид бил оштетен заради ненавремени прегледи, а сметката на Клиниката за гинекологија ќе ја одблокира Фондот за здравство. Министерот Венко Филипче, побарал...

Телефонот со кој стигнал повикот од Виена на крвавиот четврток бил оштетен и тежок за вештачење

Телефонскиот апарат за сим картичката од број 071/332-406 во СОЗР бил вратен тешко оштетен и тежок за вештачење, тврдат за Телма извори од обвинителството. Најтешко било да се утврди дали...

Забелешки за Законот за високо образование

Треба да се избрише  можноста со која се враќа целосниот правен субјективитет на факултетите и институтите, односно се напушта концептот на интегриран универзитет. Ова беше една од забелешките на ректорот...

Ќе се слушаат „бомбите“ за ТНТ, рочишта и за „Труст“ и „Насилство во Центар“

Во Кривичниот суд за денеска се закажани рочишта за предметите на СЈО, „ТНТ“, „Труст“ и „Насилство во Центар“. На рочиштето за ТНТ треба да бидат слушани 16 аудио разговори од...

Средба Коѕијас- Кумуцакос за името

Нешто помалку од два и пол часа траеше средбата на шефот на грчката дипломатија со одговорниот за надворешна политика во опозициската Нова демократија Јоргос Кумуцакос во рамките на активностите на...

Јавна расправа во Собранието за Предлог-законот за високо образование

Собраниската Комисија за образование, наука и спорт денеска организира јавна расправа за Законот за високото образование, на која е најавено обраќање на министерката Рената Дескоска. На јавната расправа ќе учествуваат...