Најмалку шестмина загинати во судир помеѓу израелската армија и Палестинците

Во судир помеѓу Палестинците и израелската армија во Појасот Газа, загинаа најмалку шест луѓе, а 350 се повредени. Во соопштението од израелската армија се наведува дека Палестинците фрлале камења и...

Борисов: Бугарија нама да протерува руски дипломати

Бугарија нема да протера руски дипломати поради „Случајот Скрипал“, изјави денеска бугарсиот премиер Бојко Борисов. Тој истакна дека Бугарија, која претседава со Европската унија, треба да одржува отворен дијалог со...

Судот го одби барањето на одбраната во „Топлик“ за иземање на судечкиот совет

На денешното рочиште за предметот „Топлик“,  во Кривичниот суд беше одбиено барањето на одбраната на обвинетите за иземање на судечкиот совет. Адвокатот Еленко Миланов  го извести судот дека ќе поднесе...

Ердоган: Турција во секој момент може да започне ненајавена воена операција во Ирак

Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека во секој момент може да почне воена операција во ирачкиот град Синџар. - Ние сме одлучни да ставиме крај на терористите...

Москва му даде рок од еден месец на Лондон да го намали персоналот на дипломати во Русија

Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека му дало на Лондон рок од еден месец да го намали бројот на дипломатите во Русија на ниво на руската дипломатска мисија во...

Чавков самоволно ја сменил локацијата за издржување домашен притвор

Разликата во одлуките на Кривичниот и Врховниот суд за мерките притвор на Митко Чавков е сосема мала и двата суда се произнеле дека треба да има мерка притвор со тоа...

Заев: Не може за плата од 10.000 денари и 10.000 евра да се плаќа ист данок

Не треба да се плашиме од ниту една реформа што ќе биде исцрпена со дебата. Персоналниот данок на доход е владина програма, а тоа значи дека ќе се спроведе, рече...

Министерството за култура ги поништи резултатите од ланскиот конкурс за откуп на класични дела, од СОКОМ бараат прифаќање  на резултатите

Поради административни пропусти во спроведувањето, Министерството за култура го поништи објавениот конкурс за откуп на дела од класичната музика, распишан минатата година. За објавените , па повлечени резултати од конкурсот,...

Свечена академија за Денот на судството

Денот на правосудството 31.март, денеска ќе го одбележи и Врховниот суд на Република Македонија со Свечена Академија на која ќе присуствуваат Претседатели и судии на Врховните судови од Албанија, Косово,...

Притворена директорката на компанијата-сопственик на трговскиот центар во Кемерово

Јулија Богданова, генерална директорка на компанијата, во чија сопственост е трговскиот центар во Кемерово денеска е притворена. Против Богданова наскоро ќе биде подигнато обвинение според рускиот кривичен закон поради кршење...