Законот за употреба на јазиците ќе ги отвори старите проблеми

Нов закон кој ќе отвори стари проблеми. Дали Законот за употреба на јазиците ќе ја подобри положбата на другите јазици во Македонија и дали поволната положба ќе биде на сметка...

СЈО продолжува со истрага Траекторија- како претставник на државата ќе оди Сугарески

Министерот Сугарески потврди дека за дванаесет дена е повикан во СЈО каде треба да даде исказ за откриени злоупотреби при изградбата на автопаштишта Кичево-Охрид и Миладиновци- Свети Николе. Специјалното обвинителство...

На завршни зборови обвинителството се откажа од гонење на Шиповиќ

На чекор пред крајот на судењето Обвинителството се повлече од случајот Претседавач во кој беше обвинет и поранешниот претседател на Советот на Општина Центар Мирослав Шиповиќ. После пет години го...

Карго аеродром во Штип нема, парите ќе се пренаменат за канализации

Неколкугодишната дилема конечно е разрешена - во Штип нема да се гради карго аеродром, што беше обврска на турски ТАВ како концесионер на аеродромите. Парите, 45 милиони евра, што оваа...

Средба Димитов-  Коѕиас- локацијата непозната

Времето и локацијата на средбата меѓу министрите за надворепни работи на Македонија и Грција- Никола Димитров и Никос Коѕијас осануваат непознати. Шпекулациите се во ансока дека  најверојатни места на разговори...

Еден фалсификуван лек и над сто пријави за несакани ефекти

Еден фалсификуван лек и над 100 пријави за несакани реакции од различна терапија. Агенцијата за лекови поднела пријава до обвинитлството, откако и лабораториски потврдила дека фалсификувани се 28 кутии од...

17 загинати во свлечиште во јужна Калифорнија

По десет сушни месеци, во кој беснееја и пожари, поројниот дожд кој без престан врнеше изминативе два дена во Јужна Калифорнија го претворија овој сончев регион во место на ужасот....

Собранието го донесе Законот за употреба на јазиците

Собранието на Република Македонија денеска со 69 гласа „за“ го донесе Законот за употреба на јазиците. Законот беше изгласан и со двојно мнозинство, односно за него гласаа 27 пратеници од немнозинските...

ЕУ: Македонија да продолжи со исполнување на договорот од Пржино и реформите

Европската унија од власта и од опозицијата на Македонија очекува да продолжат со исполнување на политичкиот договор од Прижино, а истовремено од земјата се очекува да работи на итните реформски...

Дарко Костадиновски и Осман Кадриу се нови уставни судии

Веднаш откако присутните пратеници едногласно ги избраа Дарко Костадиновски и Осман Кадриу за уставни судии, тие дадоа свечена изјава. Дарко Костадиновски е доктор на правни науки во областа на меѓународното...