Шетање миленици и во полицискиот час за викенди од 20:00 до 20:30, најмногу на 100 метри оддалеченост од зградите

За време на викендите, додека трае полицискиот час, сопствениците ќе може да ги прошетаат своите миленици но, строго од 20:00 до 20:30 часот и најмногу до 100 метри оддалеченост од...

Пендаровски за утре закажа седница на советот за безбедност

За утре претседателот Пендаровски го свика  Советот за безбедност. На седницата, покрај постојаните членови на Советот, на покана на претседателот Пендаровски, ќе присуствуваат и вицепремиерката за економски прташања Мила Царовска,...

Научна студија: Мерките на европските влади досега спасиле повеќе од 59 000 човечки жртви

Нова студија за епидемијата на корона вирусот во 11 Европски држави посочува дека околу 59 000 човечки животи се спасени заради мерките на нивните влади. Научниците од Империјалниот колеџ во...

Кралот на Тајланд Рама X се самоизолирал во германски хотел со придружбата која сочинува и 20 конкубини

Контроверзниот тајландски крал Маха Вајиралонгкорн се самоизолирал во луксузен хотел во Гармиш-Партенкирхен на Алпите, заедно со придружбата. Сите хотели во тој регион беа затворени поради коронавирусот, но портпаролот на локалниот...

Кренатото македонско знаме знак за официјален влез во НАТО

Знамето на Северна Македонија попладнево е кренато пред седиштето на НАТО во Брисел, на церемонија со која се означи официјалното пристапувањето на земјава во Северноатлантската алијанса. Знамето беше кренато додека...

Јавниот сектор лани броел 132.900 вработени, за 832 лица повеќе од 2018 година

Во јавниот сектор во земјава лани работеле вкупно 132.900 лица и во однос на 2018 година, бројот на вработени во јавниот сектор е зголемен за 832 лица - информираше денеска...

Интервју со Марјан Петрески: Со 500 милиони евра ќе можеме да го санираме првиот бран штети

Ако стопанството во скоро време не види издржани мерки од Владата многу ризикуваме да се соочиме со бран на раскинување на договори за вработување, вели во разговор за Телма универзитетскиот...

Се отвори пункт за тестирање КОВИД 19 во поликлиника Чаир, деновиве нов пункт и во Идадија

Екипи на институтот за јавно здравје облечени во скафандери , со заштитана опрема на лицата влегуваа преку посебен влез во поликлиника Чаир и го  подготват пунктот за тестирање на Ковид...

Карантинот Цар Самоил во Банско ги прими првите 180 граѓани од Берлин

Исплашени, вознемирени и преморени пристигнаа синоќа македонските граѓани во државниот карантин во Банско. Хотелот Цар Самоил беше подготвен да прими околу 180 граѓани кои дојдоа со поладневниот лет од Берлин....

Заразен Штипјанец со Ковид бегал од домашна самоизолација

Штипјанец со симптоми на корона вирус и кој пред половина месец се вратил од Англија заедно со првиот и најмал пациент не ги почитувал мерките за изолација. Полицијата и епидемиолозите...