Потрошувачите најчесто измамени

Чоколадата на нашиот пазар наменета за деца е без млеко и какао и покрај декларацијата на производите. Потрошувачите често се измамени со нечесни клаузули во договорите кои ги потпишуваат. Во...

Нема лекови – матичните залудно печатат рецепти

Од аптека до аптека, од населба до населба, пацинетите се впуштија во потрага по лек. Најчесто препишуваната терапија ја снема од аптекарските полици. Матичните лекари деновиве залудно печатат рецепти. Пацинетите...

Изгласувањето на законот за употреба на јазици предизвика тензии

Запален автомобил на пратеничка, полициски патроли кои поминувале и пред куќи на пратеници, бура од закани на социјалните мрежи. Изгласување на законот за употреба на јазици предизвика тензии, а полицијата...

Села ќе бара одговорност за вчерашното гласање

Пратениците Мухиќ од СДСМ, Гaши од БЕСА и Зијадин Села уште на почетокот на продолжението на 35 собраниска седница процедурално се обратија со реакција зошто не се регистрирани дека вчера...

ЕК очекува законот да биде пратен во Венецијанската комисија

Европската комисија очекува законот за јазиците да биде испратен до Венецијанската комисија, како што е најавено во планот 3-6-9, и го нотира вчерашното усвојување, изјави за МИА портпаролката на Европската...

Џафери: Иванов е должен да го потпише Указот

Собранискиот спикер Талат Џафери тврди дека Законот за употреба на јазиците е донесен според процедурата а Претседателот Иванов е должен да го потпише Указот за негово стапување на сила. Доколку...

Закон донесен во лоша процедура мора да се најде пред Уставен суд, советуваат правниците

Закон донесен во лоша процедура, како што беше вчерашното донесување на Законот за употреба на јазиците, мора да заврши пред Уставниот суд, смета Мирјана Лазарова Трајковска, судија во Судот за...

Солев и Илиевски дадоа свечени изјави како нови членови на Советот на обвинители

Новизбраните членови на Советот на јавни обвинители Ангел Солев и Ангеле Илиевски, кои денеска дадоа свечена изјава во Собранието, истакнаа дека ќе се залагаат Советот да работи исклучиво согласно законските овластувања...

Џафери: Иванов ќе го прекрши Уставот ако не го потпише Законот за јазиците

Претедателот на Република Македонија Ѓорге Иванов ќе ги прекрши уставните одредби доколку не го потпише указот за прогласување на Законот за јазиците, изјави денеска претедателот на Собранието Талат Џафери, по...

Мухиќ, Гаши и Села тврдат дека гласале за Законот за јазиците

Пратениците Ферид Мухиќ, Африм Гаши и Зијадин Села денеска на почетокот од продолжението на 35. собраниска седница процедурално се обратија со реакција зошто не се регистрирани дека вчера гласале за...