Угостителите нема да ги користат мерките на Владата, отпуштени голем дел од вработените

Туристичко угостителската комора на Македонија денеска објави дека илјадници угостителски објекти кои тие ги застапуваат нема да ги користат мерките на Владата бидејќи, како што посочија оттаму, се недоволни и...

Нови четворица починати од корона вирус

Нови четворица пациенти починаа на Инфективната Клиника од корона вирусот, потврдија за Телма од министерството за здравство. Починатите се од Куманово, струшко Лабуништа, Челопек и Штип. Болнички извори од штипската...

Државните инспектори за четири дена затвориле 48 угостителски објекти, 215 кафемати се забранети за употреба

За само четри дена Државниот пазарен инспекторат направил бкупно 3908 инспекциски надзор. Инспекторите кои биле на терен проверувале далиу се почитуваа Владините мерки. Најмногу прекршоци има во руралните средини, изјави...

Насоки и препораки од Владата за функционирање по стартот на продолжениот полициски час

Владата упати задолженија со насоки и препораки до институциите, економските оператори и граѓаните, а со кои го прецизира спроведувањето на Одлуката со која од задутре се воведува дополнителна забрана за...

Британскиот премиер Борис Џонсон на интензивна нега поради коронавирусот

Британскиот премиер Борис Џонсон бил примен на интезивна нега во болницата Сент Томас во Лондон откако претходно бил задржан за дополнителни испитувања. 55 годишниот Џонсон кому заедно со неговата партерка...

Со радикални мерки во радикалната фаза на епидемијата

Со радикални мерки државата влегува во радикалната фаза на епидемијата. Од среда, полицискиот час се продолжува секој работен ден од 16 часот попладне, до 5 часот следното утро. За викенд...

Само двајца инфетколози во „Осми септември“ за пациентите со Ковид-19

Само двајца инфектолози се подготвени и спремни да примат и третираат пациенти со Корона, во инфективниот оддел во најголемата здравствена установа за болничко лекување на ниво на секундарна здравствена заштита...

Куманово: Редици пред банки и оператори, ќе се воведе редарска служба, 23-ца заболени медицински лица

Редицата пред оваа експозитура ја сочинуваа луѓе кои главно ја чекаа социјалната помош од 4 до 5 илјади денари. Долгата колона никој не ја надгледуваше, а банката обезбеди само двајца...

Тројца починати и 15 новозаболени со Ковид-19

Седуммина заболени од Ковид-19 оздравеа а тројца починаа на Инфективната клиника. 40 годишен жител на Кочани и двајца тетовци на возраст од 65 и 69 години. Освен повозрасниот пациент од...

Прв полицаец, жртва на КОВИД19-двајца починати од коронавирус во Куманово

Уште двајца пациенти од Куманово починаа од коронавирус, потврди вечерва во Топ Тема градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски. Тој не кажа на која возраст се починатите, ниту дали починале во...