Средба за законот за ЈО до крајот на неделава

Договорено е работните групи на власта и на опозицијата за законот за јавно обвинителство да имаат средба до крајот на неделава, изјави денеска на прес-конференција во Собранието пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ...

Амнестијата за 27-ми не падна пред Уставниот суд

Собранието како законодавец има право да дава амнестија за сторени кривични дела. Така е постапено и со настаните поврзани со 27-ми април, сметаат мнозинството уставни судии. Не поведоа постапка по...

Здравев очекува Антикорупциска и Обвинителството да испитаат зошто Вангеловски ги задржувал предмети

В.д. претседателот на Врховен суд, Фаик Арлсани, потврди дека кога влегол во кабинетот на својот претходник Јово Вангеловски, затекнал 30-тина предмети кои стоеле во фиоките на Вангелосвки. Во голем дел...

Инвертер клими во битолските училишта за да се намали загадувањето

Државните и локалните установи во Битола се и најголеми загадувачи, затоа што затоплувањето е на фосилни горива. ОУ „Кирил и Методиј“ е едно од најстарите во градот, а  повеќе од...

СОНК: Скандалозна е иницијативата на рекотрите да формираат засебен синдикат

Скандалозна е иницијативата на рекотрите да формираат засебен синдикат на ниво на факултетите, реагираат денеска од Синдикатот за образование, наука и култура. Сметаат дека таа одлуката е скандалозна и е...

Во Хонгконг потврден првиот случај на корона вирусот

Првиот случај на маж заразен со новиот корона вирус е потврден во Хонгконг, јавија локалните медиуми. Претходно денеска, прв случај беше потврден и во кинескиот специјален административен регион Макао. Станува...

Мицотакис: Новата претседателка „го симболизира единството на грчката нација“

Премиерот Киријакос Мицотакис го поздрави изборот на Катерина Сакеларопулу за нов претседател на Грција, велејќи дека оваа личност, како поранешен врвен судија, ја симболизира „транзицијата на земјата во новата ера“....

Уставните судии поделени за амнестијата за „27 април“

Уставниот суд на денешната втора седница ги разгледа иницијативите за оценување на уставноста и законитоста на Законот за амнестија во целина и посебно за членот 2. Ставовите на уставните судии...

Екатерини Сакеларопулу избрана за прва жена претседател на Грција

Со широко мнозинство, со поддршка од три партии, со 261 глас, 61 повеќе од потребните 200, Екатерини Сакеларопулу денеска е избрана за прв жена претседател на Грција, јави дописничката на...

Средба на Пендаровски со израелскиот претседател Ривлин

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски денеска во Ерусалим оствари билатерална средба со претседателот на Државата Израел, Реувен Ривлин. Претседателот Пендаровски, заблагодарувајќи се за поканата да учествува на лидерскиот...