За едно деноноќие 62-ца заразени од Ковид 19 – двајца починати

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 17 оздравени пациенти во: Скопје-5, Куманово-1, Тетово-9, Битола-1, Гостивар-1. Во ГОБ „8 септември“ почина пациент од Струга (60г.) примен...

Се шират протестите низ Америка, воведен полициски час

Во шест градови во САД е воведен полициски час, откако судирите меѓу демонсрантите и полицијата ескалираа во екстремно насилство. Протестот во Лос Анџелес поради бруталното убиство на афроамериканецот Џорџ Флојд...

Трамп го одложи самитот Г7, организацијата ја смета за старомодна

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ќе го одложи состанокот на Групата на седум (Г7) најразвиени земји до есен, што беше планиран за следниот месец во САД и покрај епидемијата...

Платежна картичка место кеш ќе добијат и здравствените работници кои се справуваа со Ковид-19

Платежна картичка за купување на домашни производи ќе добијат и здравствените работници ангажирани за справување со Ковид-19, официјално обелодени министерката за финансии Нина Ангеловска на својот фејсбук профил. Иако се...

Сарај го живее секојдневието со 41 активен случај на Ковид-19

248 активни случаи на Ковид-19. Ова е бројката со која главниот град се соочи денеска откако уште 22 лица се регистрирани како заболени на негова територија. Од општините најмногу заболени,...

Ќе се земаат епидемиолошки анкети од семејството на починатиот од Ковид-19 кој не бил погребан според протоколот

Министерството за здравство во соработка со Центарот за јавно здравје Скопје, под асистенција на Министерството за внатрешни работи, денеска ќе направи акција за земање епидемиолошки анкети од семејството на лицето...

Кој е виновен за растот на кривата и новите жртви на Ковид 19, партиска мета Комисијата за заразни болести и министерот Чулев  

Власта е најодговорна за ескалацијата на епидемијата, а комисијата за заразни болести треба да биде разрешена и сменета затоа што работи по политички диктат на Заев, обвини лидерот на опозицијата...

Независната сцена со забелешки на Уредбата на Министерството за култура

Во подршката на Министерството за култура не се опфатени вработените во правни лица кои работат во дејности од културата, велат од независната сцена. Независната сцена е задоволна од Уредбата на...

Идните првачиња во Општина Центар од понеделник ќе се тестираат според безбедносни протоколи

Изготвени се протоколи за безбеден прием на 550 првачињата во сите основни училишта од Општина Центар. Протолоките вклучуваат дезинфекција на рацете и чевлите на родителите и на идните првачиња, мерење...

Владата донесе протоколи за градинките, факултетите, основните и средните училишта

Владата на денешната седница донесе Одлука за дополнување на Одлуката за мерки за спречување Ковид-19, како и протокол за активности во установите за згрижување и воспитување деца по престанување на...