Словачки обвинител тврди дека убиството на Куциак веројатно било нарачано

Убиството на словачкиот истражувачки новинар Јан Куциак и неговата девојка минатиот месец најверојатно било нарачано, изјави неименуван обвинител во Братислава. - Немаше знаци на борба и најверојатно ништо не е...

ЈОРМ ќе поднесе обвинение за настаните во Собранието од 27 април

Јавното обвинителство денеска ќе поднесе обвинените до надлежниот суд за настаните во Собранието на Република Македонија што се случија на 27 април минатата година. Обвинението за настаните, како што најави...

Продолжи судењето за „Таргет-Тврдина“

Во Кривичниот суд денеска продолжи судењето за предметот на СЈО што се однесува за незаконското прислушување и за уништување на опремата од прислушувањето. Во предметот обвинети се поранешниот началник на...

Протерувањето на дипломатите е „провокативен акт“, тврди Русија

Претседателот Владимир Путин ќе биде оној што ќе ја донесе конечната одлука за одмаздничките мерки против американските и европските земји што што протераа руски дипломати. Засега, руското министерство за надворешни...

Каменос: Ќе ја спречиме употреба на терминот Македонија во името на Скопје

Ние на кој било начин ќе ја спречиме употреба на терминот Македонија во името на Скопје, ова е јасно, вели лидерот на Независни Грци, партијата коалиционен партнер во грчката влада...

Македонија протера руски дипломат

Министерството за надворешни работи вечерва соопшти дека протерува еден дипломат на Руската Федерација, поради случајот Скрипал. „Министерството за надворешни работи објавува дека во тесна консултација со нашите сојузници и партнери...

Заев: Сведокот призна дека ме местел

Шестчасовното сведочење на струмичкиот бизнисмен Иван Николов Сачавалиев започна со тврдење дека Заев му барал поткуп од три евра за метар квадратен, едно за себе, едно за Црквата и едно...

Почнуваат преговорите за проширување на мнозинството

Премиерот ќе се обиде да го зајакне парламентарното мнозинство во пресрет на можното решение на проблемот со името. Денеска изјави дека деновиве ќе разговара со партии и поединци кои се...

Кој ги претвора новинарите во мета?

Бројот на напади врз новинарите, според податоците на еснафските здруженија, се зголемува, а она што особено загрижува, е тоа што заканите и нападите се случуваат со поттик од високите државни...

Чавков, Василевски, Мукоски одат во домашен притвор

Пратениците Крсто Мукоски, Сашо Василевски, поранешниот директор на БЈБ, Митко Чавков, како и Митко Пешев, Душко Лазаров, Горан Ѓошевски,  Оливер Поповски и Мунир Пепиќ сите вработени во МВР излегуваат од...