За еден час во Албанија почувствувани 46 потреси

Серија земјотреси ја погодија денеска Албанија, при што предизвикаа материјална штета и паника меѓу населението. Според Рапо Ормени од Сеизмолошкиот институт во Тирана по првиот потрес почувствуван во 11:02 часот,...

Прием на 125 професионални војници во АРМ

Како војници треба да бидете горди што ќе бидете првата генерација која ќе служи на својата земја како земја членка на НАТО, порача денеска премиерот Зоран Заев на свеченоста по повод...

Кривична за Тодоровиќ за малверзации тешки 400.000 евра за изградба на мостот Око

Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство Скопје поднесе кривична пријава против поранешниот градоначалник на општина Центар В.Т. и уште две лица М.Т., поранешен секретар во општината и Д.Р.,...

Телото на удавеното девојче предадено на обдукција

Телото на 13-годишното девојче кое вчера се удави во дупка со вода каде требало да се гради зграда е предадено на обдукција, соопштија од полицијата, од каде додаваат дека се...

Пукна штикла на Фетаи од СЈО среде судење

Со црна висока штикла, обвинителката на СЈО Фатиме Фетаи денеска се појави на судењето за случајот Тревник против Драган Павловиќ-Латас и неговите браќа. На сред судењето и пукна штиклата на...

Извлекувањето на тајландските момчиња се уште невозможно

По 11 дена заробени во пештера, на последното видео се гледа дека младите тајлански фудбалери се добро. Слаби, изменоштени, децата на возраст од 11 до 16 години завиткани во фолии,...

Каменос: Нема да дозволам договорот да помине во Парламентот со 151 пратеник

Грчкиот министер за одбрана и лидер на партијата Независни Грци, Панос Каменос синоќа во интервју за грчката телевизија Антена ја повтори својата позиција дека нема да дозволи Договорот со Македонија...

Заев и Ципрас ќе се сретнат во Лондон

Премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас ќе се сретнат во Лондон, на маргините од Самитот на Западен Балкан што ќе се оддржи во вторник (10...

ЕЛЕМ и МЕПСО ќе го спасуваат Еурокомпозит- вработените продолжуваат со штрајкот

Државните компании ЕЛЕМ и МЕПСО ќе треба да ја обезбедат потребната позајмица за спас на компанијата Еурокомпозит. Влдата на синоќешната седница донела опдлука ЕЛЕМ и МЕПСО да обезбедат по три...

Специјално воспитување за невладиниот сектор и независните медиуми во БиХ

Власта во Република Српска има намера да донесе Закон за јавност за работењето на непрофитни организации, што би било директен удар на невладиниот сектор, но пред се, на медиумите во...