До крајот на јануари шпанскиот Парламент ќе го ратификува Протоколот за НАТО

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека од неговото шпански колега Педро Санчез добил уверување оти Парламентот на Шпанија до крајот на јануари ќе го ратификува Протоколот за членство на земјава...

Судењето за „Таргет-Тврдина“: Вкрстено се испрашува сведокот Марјан Јанкуловски

Со вкрстено испрашување на сведокот Марјан Јанкуловски, во Кривичниот суд почна рочиштето за предметот „Таргет-Тврдина“. Прашања врз основа на сведочењето поставуваше обвинетата Надица Николиќ, која од Јанкуловски, бараше потврда и...

Пронајдени 30 мигранти во возило во струмичко

Во индустриска зона во с.Василево струмичко, бил лишен од слобода М.О.(41) од с.Зелениково, скопско, кој управувал товарно возило „фиат дукато“, со скопски регистарски ознаки, во кое при контрола од полициски...

За Бугарската академија на науките Македонскиот јазик е бугарски дијалект

Поттикнати од објавувањето на „Повелбата за Македонскиот јазик“ на МАНУ, објавена на 3 декември, бугарската академија одржала вонредна седница на која дошле до едногласен заклучок дека Македонскиот јазик не постои,...

Шест илјади амандмани на предложените измени на Изборниот законик

На предложените измени на изборен законик поднесени се над 6 илјади амандмани. Законите се на дневен ред на денешната седница а се поднесени од 15 пратеници од помалите партии кои...

Протерани германски дипломати од Москва

Двајца германски дипломати, вработени во амбасадата на Германија во Москва, се прогласени за „персона нон грата“ и донесена е одлука тие да ја напуштат Русија, соопшти денеска руското Министерство за...

Виолистот Блерим Груби одбележа 30 години музичка дејност

Во уметничката дејност на виолистот Блерим Груби се вбројуваат бројни солистички настапи на престижни музички сцени не само кај нас, туку и ширум светот. Со вчерашниот концерт во Филхармонијата на...

Парламентарни избори во Велика Британија

Граѓаните на Велика Британија денеска по третпат во последните шест години гласаат на парламентарни избори, а и овој пат, покрај изборот на нова владејачка партија, одлучуваат и како, кога и...

Во Брисел денеска почнува дводневен самит на лидерите на ЕУ

Лидерите на земјите членки на ЕУ денеска и утре во Брисел ќе се состанат на последниот самит во 2019 година. Ова ќе биде првиот состанок на врвот со кој ќе...

Изборот на главен државен ревизор и автентичното толкување за помилувањето на собраниска седница

Барањето за давање автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување, поднесено од пратениците Сашко Костов и Диме Велковски и изборот на главен државен ревизор се само дел од...