Одложено рочиштето за “ТНТ”

Денешното рочиште за случајот „ТНТ“ на Специјалното јавно обвинителство во Основниот кривичен суд се одложи за 30 август, заради боледување на судијата Огнен Ставрев. На претходното рочиште поранешниот градоначалник на...

ВМРО-ДПМНЕ: Сведочењето на Јанева е доказ дека истрагата на Вилма Русковска е компромитирана

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ чекаше да заврши распитот на специјалната обвинителка Катица Јанева во јавното обвинителство за да излезат со реакција. Според опозицискаат партија, денешното сведочење на Јанева е доказ дека истрагата...

Јанева смета дека не е виновна

Повеќе од 4 часа, специјалната обвинителка Јанева помина во посета на колегите од организиран криминал. Не дојде сама туку ја пречека адвокатот Стеван Павлески кој заедно со неа присуствувал на...

КЦ 750: Турни ме да кинисам“ вечер во МКЦ

Во Младинскиот културен центар вечер ќе се одржи настанот „КЦ 750: турни ме да кинисам“, на кој  ќе биде претставен проектот КЦ 750 на Иван Шопов и Владимир Лукаш –...

„Одисеј“ на Горан Стефановски за затворање на годинешното издание на „Охридско лето“

Со вечерашната изведба на драмата „Одисеј“ на Горан Стефановски на Античкиот театар се спушта завесата на годинашното 59-то издание на најголемата музичко-сценска манифестација во земјата – Фестивалот „Охридско лето“. Изминатите...

Српската писателка и преведувачка Милена Илиќ на книжевна резиденција во Скопје

На книжевна резиденција во Скопје во месец август престојува писателката и преведувачка од Република Србија, Милена Илиќ. Во рамки на својот престој во Скопје, таа работи на српскиот превод на...

Почнува 14. Меѓународна ликовна колонија „Скопје”

Во организација на Музеј на Град Скопје, под финансиско покровителство на Град Скопје, денеска во главниот град ќе започне 14-та Меѓународна ликовна колонија „Скопје”. На овогодишното издание ќе учествуваат 10...

Елези: Ребалансот на Буџетот најдоцна до крајот на септември или почетокот на октомври

Заменик-министерката за финансии Ширет Елези очекува ребалансот на Буџетот да биде готов најдоцна до крајот на септември или почетокот на октомври. Во изјава за медиумите, заменик-министерката Елези рече дека во...

Телефонски разговор Џонсон – Трамп за Брегзит

Британскиот премиер Борис Џонсон и американскиот претседател Доналд Трамп разговарале по телефон за Брегзит и за американско-британскиот договор за слободна трговија. „Одличен разговор со премиерот Џонсон. Разговаравме за Брегзит и...

Судењето за „ТНТ“ продолжува на 30 август

Во Основниот кривичен суд во Скопје, денешното рочиште за случајот „ТНТ“ на Специјалното јавно обвинителство се одложи за 30 август, заради отсуство на судијата Огнен Ставрев, кој го води предметот,...