Јавниот долг годинава ќе стигне 6 милијарди евра – еврообврзница од 500 милиони евра ќе се издаде после избори

Јавниот долг на земјава година ќе достигне 50,4 проценти од БДП и ќе изнесува околу 6 милијарди евра. Тоа е за 1,5 проценти повеќе од лани кога годината ја завршивме...

Граѓаните без пасоши, а надлежните не може да утврдат кој е виновен

Над сто граѓани веќе се пријавиле во управните служби во МВР за да добијат пасоши кои им се потребни и кои се се помалку. Рестрикциите почнаа од вчера, а комисијата...

Грипот ја зеде и третата жртва

50-годишен човек е третата жртва на сезонскиот грип, соопштија од Институт за јавно здравје. Човекот имал хронични болести и починал на институтот за пулмологија, каде и се лечел. Во меѓувреме,...

Продолжуваат разговорите за состав на нова Влада на чело со Јанша

Советот на Партијата на модерниот центар (СМЦ) одлучи да ги продолжи разговорите за формирање нова словенечка Влада на чие чело би бил Јанез Јанша, јави дописникот на МИА од Љубљана....

Сува пролет во Европа, Балканот со просечни врнежи од дожд

Пролетните месеци во Европа ќе донесат потопло време од просечното, без чести продори на студен воздух. Голем дел од подрачјата во Европа, во периодот од март до јуни ќе бидат...

Објавен јавен повик за изградба на ХЕ Чебрен по пат на јавно-приватно партнерство

Владата денеска објави меѓународен јавен повик за изградба на хидроелектраната (ХЕ) „Чебрен“ на Црна Река по пат на јавно-приватно партнерство. Јавен партнер во име на државата ќе биде АД ЕСМ,...

Десетина мртви во терористички напад во Германија

Напаѓач отворил оган доцна синоќа во два наргиле барови во западно- германскиот град Ханау и убил најмалку осум луѓе, а неколкумина се повредени. Според полицијата, цел на нападот на двете...

Кокаинот бил скриен во банани- се бара притвор за неколку приведени во Крушопек

Кокаинот кој бил откриен вчера вечер во Крушопек бил сокриен во пратка со банани со потекло од Јужна Америка. Дрогата според првичните информации првин стигнала во Италија каде била откриена...

Спасовски: Се бара одржливо решение за пасошите, несреќна е изјавата дека нема политичка волја за тоа

Во Владата се размислува во повеќе насоки, а деталите ќе се објават кога ќе биде извесно решението односно кога ќе има одржливо решение, изјави премиерот Оливер Спасовски на денешната прес-конференција...

Агенцијата за разузнавање ги плаќала телефонските сметки на Иванови заради безбедни комуникации, тврди Чулев

Поранешниот претседател Ѓорге Иванов и неговата сопруга Маја Иванова имале телефони за кои сметките ги плаќала Агенцијата за разузнавањето. Ова било поради безбедност на комуникации, тврди поранешниот директор на АР...