Османи: Денеска бројката е уште повознемирувачка

„Денеска бројката е уште повознемирувачка“, напиша утрово на својот фејсбук профил виецпремиерот Бујар Османи откако вчера во земјава беа регистрирани 62 позитивни на Ковид-19. Османи притоа напиша дека можноста да...

Директорката на УЈП, Сања Лукаревска, позитивна на коронавирус

Директорката за УЈП, Сања Лукаревска, е позитивна на Ковид-19 објави таа утрово на фејсбук. Лукаревска напиша дека по раобтните средбни кои ги имале со Мухамед Зекири, потпретседателот на СДСМ, кој...

Продолжува ослободувањето од работа на хронично болните и родители со деца до 10 години

Хронично болните лица, родителите на дете до 10-годишна возраст или активно четврто одделение, бремените жени, самохраните родители, родителите на деца со попреченост кои користат дневен центар, лицата кои одат на...

И Царовска и Муареми ставени во изолација по средба со Мухамед Зекири

Се зголемува бројот на функцинери на СДСМ и на државни функцинери кои одат во самоизолација откако изминатите денови имале средба со потпретседателот на партијата и пратеник, Мухамед Заекири. Во смаоизолација...

И Манчевски и Забрчанец во изолација по средбата со Зекири

Поради средба со Мухамед Зекири, во самоизолација оди и министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски. „На средбата беа применувани здравствените протоколи, но сепак препораките на здравствените експерти се...

Црна Гора ја тргна Македонија од листата на земји кои смеат да патуваат кај нив

Институтот за јавно здравје на Црна Гора го ажурираше списокот на земји со активна стапка на случаи на ковид-19 на помалку од 25 заразени на 100. 000 жители, што значи...

Медицинска сестра на дигестивна хирургија позитивна на Ковид-19

Медицинска сестра на дигестивна хирургија е меѓу позитивните на Ковид -19. 16 нејзини колеги, медицински сестри и болничари се во самоизолација. Меѓу контактите што ги навела, нема лекари. Информацијата за...

Конечно тестирани 14 лица од семејството на починатиот од Чаир

Центарот за јавно здравје денеска конечно го тестирал семејството на починатиот од Чаир, кому посмртно му беше потврден Ковид-19. Брисеви се земени од 14 луѓе, но без полициска асистенција, бидејќи...

Наместо изедначување на акцизата на екстралесното со дизелот, ќе се изедначува квалитетот

Анализата готова, одлуката ќе се објави наредната недела. Министерството за финансии по повеќе од еден месец  ќе пресече за екстраленсото гориво, но нема да ја изедначи акцизата со таа на...

КОД: Сите прислушуваат преку МВР, иако треба да се разделат од локацијата на згаснатата УБК

Законската шема на процесот за следење на комуникаци треба да изгледа вака. Операторите за телекомуникации се на стартот- преку нив се одвиваат комуникации кои може да се следат. Сообраќајот преку...