Градоначалникот на Чешиново Облешево позитивен на новиот корона вирус

Градоначалникот на општина Чешиново Облешево Горанчо Крстев е позитивен на коронавирус. Tој тврди дека се заразил откако бил да се шиша кај сега починатиот фризер од Кочани на 23 март.Крстев...

Влада: Донација на медицинска опрема од Турција, ограничување на исплатата на додатоци и надоместоци на плата во јавниот сектор, усвоена информација за апликацијата „StopKorona!

Владата на Република Северна Македонија на денешната 37-ма седница го разгледа и усвои записникот од дваесет и првиот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација во врска...

Рааб: Британскиот премиер Борис Џонсон е борец и ќе заздрави

Британскиот премиер, Борис Џонсон е борец и уверен сум дека ќе заздрави, изјави денеска неговиот привремен заменик, шефот на дипломатијата Доминик Рааб. Џонсон 10 дена беше изолиран и ја раководеше...

Филипче со предупредување дека вирусот не штеди никого – мерките на здравствените власти се најдобрата заштита

Министерот за здравство Венко Филипче вечерва во Топ Tема  посочи дека коронавирусот не поштедува никого, ниту млади, ниту постари и дека освен што ги напаѓа белите дробови, кај некои пациенти,...

45 годишен пациент од Скопје, позитивен на Ковид-19, починал на пат кон болницата “8-ми Септември”

Според дополнителната информација од Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) 45-годишен пациент од Скопје, тестиран и потврден позитивен на Ковид-19 преку Ветеринарен факултет, починал на пат кон болницата „8- ми Септември“,...

Столтенберг и Пендаровски телефонски разговарале за кризата со ковид-19

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска телефонски на претседателот Стево Пендаровски му го честитал учеството на Македонија на сите состаноци на НАТО како полноправна членка на Алијансата. Притоа Столтенберг...

Македонската банкарска асоцијација со препораки до клиентите за заштита на граѓаните

Македонската банкарска асоцијација соопшти дека сите банки и штедилници интензивно преземаат активности за заштита на здравјето на своите клиенти. Оваа асоцијација апелираше до граѓаните, заради заштита на јавното здравје, да...

МВР тврди – ги почитуваме и спроведуваме сите препораки за заштита на полициските службеници 

Oд Министерството за внатрешни работи информираат дека во целост ги почитуваат и спроведуваат препораките и заклучоците на Владата во справување со коронавирусот и е прва институција во државата која успеала во...

Здравствените служби во Тетово ќе се зајакнат со дополнителен персонал

Пациентка од тетовски Челопек на возраст од 62 години почина на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје, со што бројката на починати од Ковид 19 во Тетово...

Со скафандери и маски здравствените работници го одбележаа Денот на здравјето

И по 24 часа зад маските, облечени во скафандери, на првата линија на фронтот во битката против Ковид 19, се здравствените работници. Вака изгледаат нивните лица откако ќе се ослободат...