Клуб на млади лекари: Поголемо внимание на подготовката и анализата на моделот за пракса на младите лекари

Клубот на млади лекари соопшти дека од посебна важност е да успее проектот што го најави Министерството за здраство што се однесува на тоа веднаш по дипломирањето, односно добивањето лиценца,...

МАПАС: Доброволните членови да изберат дали ќе го продолжат членството или ќе го прекинат

Согласно измените на Законот за задолжително капитално финансирано пензиско осигурување Агенцијата за супервизија на капитално финансирано пензиско осигурување – МАПАС ги информира доброволните членови родени пред 01.01.1967 година дека имаат...

Грчкото МНР со циркулар ја појаснува правилната примена на Договорот од Преспа

Од 12 февруари официјалната употреба на името на северниот сосед е „Република Северна Македонија“, краткото име „Северна Македонија“, а придавките за државата и органите ќе биде „влада/министер на Република Северна...

Завршни зборови за „27 апирил“

Во Кривичниот суд во Скопје денеска продолжува судењето за случувањата во Собранието на 27 април 2017 година. На минатото рочиште завршни зборови дадоа обвинетите Мунир Пепиќ, Абдуљфета Алими, Игор Дурловски,...

Притвор за Јанакиески и Ристовски

Одреден е притвор за поранешните високи функционери на ВМРО ДПМНЕ, Спиро Ристовски и Миле Јанакиески, дознава Телма од извори од судот. Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски, кој претходно беше приведен,...

Мицковски: Се апсат луѓе врз изјави на сомнителни лица

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски вечерва на прес-конференција по повод приведувањата на тројцата нивни членови изјави дека се вршат апсења врз основа на изјави на сомнителни лица. Мицковски рече дека...

Заврши распитот на Јанакиески и Ристоски, се чека одлука од судот

Во Кривичниот суд во Скопје штотуку заврши распитот на Миле Јанакиески и Спиро Ристоски кои заедно со Трајко Вељаноски доцна попладнево беа приведени под сомнение дека се дел од организаторите...

10 години сум бил претседател на Собрание, јас да бидам организатор, срамота, изјави Вељаноски по излегувањето од судот

Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски пред неколку минути излезе од зградата на судот по краткиот распит откако попладнево беше приведен и осомничен како еден од организаторите на настаните од...

Кацарска: Александар Василевски Нинџа во оваа фаза не може да прави спогодби со судот

Од соопштението испратено до медиумите од страна на Основното јавно обвинителство може да се заклучи дека ОЈО истрагата ја темели врз база на сведочењето на Александар Василевски Нинџа. Судијката Добрила Кацарска,...

Камиони со македонско брашно заглавени на косовска граница, мелничарите бројат штети

Десетици илјади евра штети бројат македонските извозници на брашно, откако косовските царински власти веќе еден месец ги држат на граница камионите, со образложение дека се прават проверки дали брашното е...