Лукаровска заразена, премиерот тестиран, вицепремиерка и министер негативни на Ковид19- кластер во СДСМ

Уште еден заболен во врвот на СДСМ. Директорката на УЈП Сања Лукаревска објави дека е заболена. Се тестирала на Ковид 19 откако нејзиниот сопартиец Мухамед Зекири објави дека е заболен....

Норвешка, преку УНОПС донираше 20 респиратори

Во земјава денеска пристигнаа 20 апарати за кислородна поддршка, донација од Кралството Норвешка, реализирана преку преку Канцеларијата на Обединетите Нации за проектни услуги – УНОПС. Дел од апаратите се предадени...

Зеќири: За празникот имав средба само со најтесното семејство

Потпретседателот на СДСМ, Мухамен Зеќири го демантира претседателот на партијата Зоран Заев дека се заразил со Ковид - 19 на ифтарска вечера кај неговиот брат. Зеќири на Фејсбук напиша: -...

Осумдесет и девет новозаразени со Ковид-19, од кои 35 во Скопје и 27 во Штип

Осумдесет и девет нови случаи на заразени со коронавирусот се регистрирани во изминатите 24 часа, од кои најголемиот број се од Скопје – 35 случаи. Висока бројка на заразени денеска...

Од полноќ бензините поевтини за половина денар

За половина денар од полноќ се намалува цената на нафтените деривати, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Тоа значи дека во следниот седумдневен период ЕУРОСУПЕР 95 ќе се продава по...

Заев: Зекири е заразен на ифтарска вечера кај брат му

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на денешната прес - коференција рече дена потпретседателот на партијата Мухарен Зекири се заразил на ифтарска вечера кај брат му. Тој кажа дека директорката на...

Дуковски во „Рекет“: Обвинителството не покажа докази за делото за кое се товари Бојан Јовановски

За случајот „Рекет” видовме сè и сешто, но обвинителството не покажа докази за делото за кое се товари обвинетиот Бојан Јовановски, изјави во завршен збор неговиот адвокат Сашко Дуковски. Целата...

На протестите во Њујорк уапсена ќерката на градоначалникот Бил де Бласио

Ќерката на градоначалникот на Њујорк, Кијара де Бласио, во саботата била уапсена за време на протестот против полициската бруталност против афроамериканците, јави Си-Ен-Ен. Ќерка на градоначалникот Бил де Бласио, била...

Административен работник во ДСЗИ позитивен на Ковид-19

Во Државниот санитарен инспекторат е потврден еден позитивен случај на заболено лице од Ковид-19, соопштија за МИА извори од ДСЗИ, посочувајќи дека станува збор за административен работник. Изворите наведуваат дека...

Заев: 5 јули е денот на изборите

Петти јули е денот на изборите, изјави денеска лидерот на СДСМ Зоран Заев, според кого, до тогаш партиите имаат 35 дена да се подготват. Изборите би се одржале 22 дена...