Јовески: ОЈО знае за заканите по живот на возачот – бараme да се почитува презумцијата на невиност

Обвинителството ги презема сите потребни дејствија за расчистување на тешката сообраќајна несреќа на патот Скопје - Тетово , кај селото Ласкарци. Се сослушуваат сведоци, треба да се докомплетира документацијата од...

Трајковски: Вељаноски нареди да се отворат вратите во собранието

„Трајко Вељановски на 27 април 2017 година издаде наредба да се отворат вратите на Собранието”, со овие зборови обвинетиот Влатко Трајковски ги започна своите завршни зборови во салата на Кривичниот...

Филипче: Правиме сѐ за подобрување на статусот на младите лекари, квалитетот на едукацијата и условите во кои работат

Министерот за здравство Венко Филипче денеска се сретна со претставници од Здружението на лекари специјализанти, Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари и со Клубот на млади лекари. – Младите лекари...

ОЈО: Груевски, Јанакиески и Ристовски ги координирале протестите за упад во Собранието

Улогата на поранешните високи фнкционери на ВМРО ДПМНЕ, Миле Јанакиески и Спиро Ристовски за време на организација за упадот во Собранието на 27 април, била да ги координираат општинските штабови,...

Ќе се менува постоечкиот Закон за култура, додека не се донесе нов

Министерот за култура Асаф Адеми се сретна со претставници на иницијативата „Културата е насловна страница на секое општество“, кои на прес-конференција излегоа со барања како реакција на резултатите од Годишните...

Судот побара од Собранието да му го одземе пратеничкиот имунитет на Вељаноски

Барањето од Кривичниот суд во Скопје за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот собраниски спикер Трајко Вељановски е испратено до Собранието на Република Северна Македонија. Од Судот за МИА потврдуваат...

Инспекциите нема да може повеќе да се користат како механизам за политички или економски притисок

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, на денешната прес-конференција го претстави новиот Закон за инспекциски надзор, усвоен на последната владина седница. „Целта е да се воведе нов концепт...

Повеќе од 70 загинати во пожар во Дака

78 луѓе загинаа, а 50 се повредени во пожар кој избил во станбена населба во Дака, главниот град на Бангладеш. Пожарникарите успеале пожарто да го стават под контрола за девет...

Сензорна соба за децата со пречки во развојот

Четириесет деца со пречки во развојот кои учат во девет паралеки во основното училиште „Ѓорѓи Сугарев“ во Битола добија сензорна соба. Станува збор за еден вид современа рехабилитација, односно простор...

Општините за три месеци треба да одлучат како ќе ја спроведуваат гасификацијата

Општините до јуни треба да одлучат дали самите ќе ги градат секундарните гасификациони мрежи или гасификацијата ќе ја реализираат по пат јавно –приватно партнерство. Оваа одлука  треба да ја донесат...