Пендаровски: Повторното одложување на преговорите со ЕУ може да има непредвидливи и непоправливи последици

Евентуалното  повторно одложување напролет на одлуката за почеток на преговорите за членство на Северна Македонија и Албанија во ЕУ би бил многу сериозен удар. Повторувањето на стратегиската грешка од октомври...

Грција ќе направи сѐ што може за да им помогне на Северна Македонија и Албанија на патот кон ЕУ

Неформалниот работен појадок на шефовите на дипломатиите од ЕУ и од Северна Македонија и Албанија, што се одржа во понеделникот во Брисел, по иницијатива на Грција, според грчки дипломатски извори...

Зеленски: Во Донбас нема да има втора Сребреница

Украинскиот претседател Володомир Зеленски изјави дека во Донбас нема да се случи Сребреница, бидејќи Украина е „поинаква земја која ги почитува своите граѓани“. -Ние сме поинакви луѓе, слободни, демократски. Сфаќаме...

Постигнат договор за климатски неутрална Европа

Европските лидери на самитот во Брисел постигнаа договор за климатски неутрална Унија до 2050 година. Маратонските разговори на претседателите на држави и влади од ЕУ, кои траеја до денеска по...

Потрага по загинатите на Белиот остров

Воен тим од Нов Зеланд слета утрово на Белиот остров во потрага по телата на луѓето кои загинаа при ерупција на вулканот. Полицијата наведува дека тоа е многу ризична операција...

Џонсон: Ова е историска победа и мандат за спроведување на Брегзит

Британскиот премиер Борис Џонсон, по убделивата победа на неговата Конзервативна партија на вчерашните избори, порача дека неговите конзервативци „освоија силен нов мандат за Брегзит да се спроведе до самиот крај“....

Димитров: Целосен пресврт во назначувањето амбасадори, наместо партиски кадри, се именуваат професионалци

Претседателот на државата нема да биде изненаден од кандидатите за амбасадори. Има целосен пресврт во нивното назначување, наместо политички кадри, сега се именуваат рече министерот за надворешни работи, Никола Димитров...

Сенатот на Универзитетот во Белград едногласно му го поништи докторатот на министерот за финансии Синиша Мали

Сенатот на Универзитетот во Белград едногласно донесе одлука за поништување на докторската дисертација на министерот за финансии Синиша Мали, поради фактот што го има плагирано својот докторат. Како што јави...

Филмот „Дедо и внук“ на Илија Пиперкоски пред скопската публика

По охридската премиера, скопската публика од вечерва ќе може да го види филмот „Дедо и внук“ на Илија Пиперкоски. Главните улоги во филмот ги играат: Салетин Билал, Даниела Ивановска и...

(видео)Димитров: Македонскиот народ го говори македонскиот јазик

Ова процес во основа значи последен чекор кон на затворање на македонското прашање, тоа е процесот на нашето заедничко ратсење со соседна Бугарија, рече во вечерашната емисија Вин Вин на...