Закани за возачот на автобусот во несреќата кај Ласкарци

Возачот на автобусот на Дурмо Турс Мане Трифуновски добивал закани по живот. Ваквите сознанија пристиганале и до државниот обвинител Љубомир Јовески но за сега тој не открива кој му се...

Грција со упатство до институциите за користење на новото име на земјава

Грчкото МНР им даде насоки на државните и јавни институции во Грција како правилно да ги употребуваат термините кои произлегуваат од Договорот од Преспа. Република Северна Македонија или краткото име...

Сопругите на нападнатите Јанакиески и Ристески се сериозно загрижени за нивната безбедност во затворот Шутка

Двајцата поранешни министри, сега осомничени за организација на крвавиот четврток, првиот ден од притворот биле нападнати од притвореници во затворот Шутка. Инцидентот се случил попладнево за време на прошетка во...

Имунитетот на Вељановски заглави на техничка грешка

Цел ден барањето за одземање на пратеничкиот имунитет на екс претседателот на Собранието, Трајко Вељановски, патува на релација Кривичен суд – Парламент.Откако беше испратено со техничка грешка, односно со погрешно...

Каменос: Скопје е 20 минути работа, доволна е една единица оклопни возила

Една единица оклопни возила за 20 минути ќе стигне до границата со Србија, вели поранешниот грчки министер за одбрана и лидер на Независни Грци, Панос Каменос, во интервјуто за локалната...

Двајца патници од несреќата во Ласкарци се во тешка здравствена состојба

Двајца патници од несреќата во Ласкарци се во тешка состојба во скопските болници. Другите 11 кои се хоспитализирани се стабилни и се чувствуваат добро, потврдија од Министерството за здравство. Во...

Партиска организација за крвавиот четврток, водена од Никола Груевски

Екс претседателот на ВМРО ДПМНЕ повторно на врвот на организацијата, овој пат за крвавиот четврток. Според обвинителството тој во својство на претседател повикал на масовни протести, Миле Јанакиевски и Спиро...

Касами по средбата со Заев: Поплиску сме до ставовите на Села отколку до власта

Во Клубот на пратениците денеска премиерот Заев имаше средба со лидерот на Беса, Билал Касами околу отвореното прашање да се постигне согласност за консензуален претседателски кандидат прифатлив за сите. Касами...

Во катастрофален пожар во историскиот дел на Дака загинаа најмалку 70 луѓе

Дел од историскиот центар на Дака, главниот град на Бангладеш е целосно уништен, во огнената стихија која избувна изутрината, згаснаа повеќе од 70 животи, 50 луѓе се повредени, а некои...

„Алкалоид АД Скопје“ потпиша „Меморандум за соработка“ со Медицинскиот и Технолошко-металуршки факултет

Со цел да се поттикне развојот на креативноста кај студентите, нивното лично и професионално профилирање како и подготвеноста за соочување со идни професионални предизвици „Алкалоид АД Скопје“ потпиша „Меморандум за...