Пендаровски: Случајот „Рекет“ лакмус за правната држава

Претседателот Пандаровски апелира случајот „Рекет“ да се истражи до крај зошто во спротивно никој нема да не третира како сериозна држава. Побара одговорност за сите инволвирани функционери. Во обраќањето на...

(видео) Уранија Пировска: Законската рамка за исплата на регрес не е јасна

Работникот има право на регрес за годишен одмор во висина од најмалку 40 отсто од основицата, наведува Хелсиншкиот комитет за човекови права во правен осврт по однос на правото на...

(видео)Повеќе слух и подршка за домашните композитори бараат од СОКОМ

Трудот на домашните композитори не е доволно вреднуван и потребна е поголема подршка од државата, особено за оние автори кои успешно не претставуваат во странство, побараа од Сојузот на композитори...

(видео)Седумгодишното девојче на пратеникот Сашко Костов од СДСМ било мета на киднапери

Среде бел ден токму на оваа улица Страшо Ербаче во Кочани седумгодишното девојче на пратеникот Сашко Костов од редовите на СДСМ било мета на киднапери или на насилници. Оваа дилема...

(видео)„Макканабис“: Политичките партии да го донесат законот за канабис пред распишување на изборите

Здружението на производителите на медицински канабис „Макканабис“ денеска упати апел до трите најголеми политички партии во земјава итно да ги донесат измените во Законот за контрола на опојни дроги и...

(видео)Пендаровски: Беспредметно е да разговараме дали постои македонскиот јазик

Ставот на бугарските академици дека не пости македонскиот јазик е анахрон за 20-от и 21-от век во кој живееме, изјави претседателот Стево Пендаровски одговарајќи на новинарско прашање во врска со...

Литл Џон: Одговорноста во борбата против корупцијата не е само на Владата, туку на сите партии

Напредокот што е направен во Северна Македонија за зголемување на транспарентноста и отчетноста е резултат на заедничките напори на Владата, на граѓанското општество и на приватниот сектор, изјави денеска вршителката...

Ангелов: Официјалниот став на Бугарија е Декларацијата на Парламентот

Официјалниот став на Бугарија е декларацијата на Парламентот, поофицијален став нема од тоа, изјави денеска бугарскиот амбасадор во земјава Ангел Ангелов во одговор на новинарско прашање дали ставот на Бугарската...

(видео)Убедлива победа на Џонсон на парламентарните избори во Велика Британија

Не сакавме да ги распишеме, а овие избори станаа историски, конзервативците на Борис Џонсон извојуваа убедлива победа на парламентарните избори во Велика Британија. Според последните податоци на Би-Би-Си, ториевците освоија 364...

Фросина Ременски на увид во доказите за „Меѓународен Сојуз“

Пратеничката Фросина Ременски е во Обвинителството за организиран криминал и корупција за да направи увид во доказите за случајот поврзан со Меѓународниот сојуз на Бојан Јовановски, каде таа е почесен...