Граѓаните поделени во мислењето дали да се почитуваат мерките за заштита од КОВИД 19

И покрај препораките и последните загрижувачи бројки на новозаразени со Ковид 19 во одредени општине сликата која ја регистрираше камерата на Телма  говори дека малкумина се свесни за последиците доколку...

Кластерот од СДСМ однесе во изолација 75 лица

Партиските состаноци на Бихаќка однесоа во самоизолација околу 75 лица. Кластерот на СДСМ од кој позитивни на Ковид 19 излегоа потпретседателот Мухамед Зекири и директорката на УЈП Сања Лукаревска, во...

Ескалираат протестите во САД, Трамп се закани со војската

Искрешни излози, ограбени продавници, пукотници, гумени куршуми, солзавец, молотови коктели. Седми ден по ред беснеат протестите во 75 американски градови. Најмалку пет луѓе загинаа, а се уште не се знае...

Почна масовното тестирање на работничките од штипските конфекции

Почна масовното тестирање на околу 500 работници од петте конфекции, кои се затворени, бидејќи имале контакт или се превезувале во исти автобуси со заразените работници од штипската конфекција, која една...

Нови 67 случаи со коронавирус во државава, 25 оздравени и еден починат

Од вкупно 868 направени тестирања во изминатите 24 часа регистрирани се 67 позитивни пациенти на Ковид-19. Се уште не се пристигнати бројките од една приватна лабораторија и во следните неколку...

Ганиу: Изолирањето на Чаир не е решение

Последната недела бројот на заболени е фрапантно зголемен, оценува градоначалникот на Чари Висар Ганиу. Ние преземавме мерки по сите препораки што ни беа дадени.  Тоа што беше под наша надлежност...

Градоначалникот на Студеничани препорачува без потреба да не се излегува од дома

Граѓаните на почетокот сметаа дека ова не е вистина и вирусот не постои, вели градоначалникот на Студеничани Азем Садику. Кај тие што не се придржуваа до мерките доволно беше еден...

Спировски: Да се направи масовен скринин во општините со најголе број на заразени

Зоран Спировски од Клиниката за торакална хирургија, кој беше гостин во Топ тема, препорачува во вакви услови да се направи масовен скрининг на населението, во општините со најголем број заразени....

Се размислува и за полициски час за претстојниот викенд

Осумдесет и девет новозаболени од коронвирус и седум починати е билансот на епидемијата на Ковид-19 во земјава во последните 24 часа. Тоа ја натера Комисијата за заразни болести да разгледува...

Во куќата на Амди Бајрам во Бутел пукал огномет нелегално, ечеле зурли и тапани- интервенирала полиција

Елвис Бајрам, синот на пратеникот Амди Бајрам е меѓу пријавените од скопската полиција затоа што синоќа околу 23 часот во својот дом организирале забава со огномет. Од скопската полиција за...