Конфискaцијата на имотот и парите заглавена меѓу судиите и обвинителствата

Бројчаникот кој го вети сегашниот премиер  на „Порта Македонија“ го нема, а само сјајот на мермерот сведочи за скапоценоста на објектот платен од државниот буџет. Портата е дивоградба, а СЈО...

Лица без документи, невидливи за државата

Половина од семејството на Горан Селмани од општина Шуто Оризари е правно видливо за државата, а половина не. Тие се дел од  шестотината лица без документи, бројка која што според...

Градежниците најавуваат засилени активности

Градежниците најавуваат засилени активности на градилиштата. Откако статистиката измери пад во градежништвото од 37,2 % во првиот квартал од годинава, од овој сектор стигаат оптимистички најави. Негативниот тренд е зад...

Кој има право на логото – БЕСА на Гаши или БЕСА на Касами?

БЕСА на Касами ја оцени како скандалозна одлуката на Апелацискиот суд Скопје, судскиот процес за логото и името на партијата да се врати на повторно судење. Ако се случи преседан,...

Затвореник со прежиеван инфаркт и вграден стент останува во Шутка

Преживеал срцев удар во притвор во Шутка, му вградиле стент и повторно е вратен во затворот затоа што судот не одобрува поблага мерка за тетовецот Басри Ибраими. Неговиот адвокат реагира...

Александар Јаневски Тошта излегува од Шутка

Александар Јаневски Тошта излегува од Шутка. Совет од тројца судии во Кривичниот суд му ја укинал мерката притвор и му определил куќен притвор потврдија од судот. Обвинителството предложило поблага мерка...

Грчката и македонската страна различно го читаат договорот за името?!

Секој различно го чита договорот за името и тоа е причината за застојот на кој наидоа преговорите. Ова е толкувањето на вицепремиерот Бујар Османи, за тоа, зошто одлучувачкиот разговор меѓу...

Тошта излегува од Шутка

Александар Јаневски Тошта излегува од Шутка дознава Tелма. Кривичниот совет на основниот суд скопје еден му ја укинал мерката притвоr и му определиле кукен притвор. Според нашите извори Обвинителството побарало...

Тачи потрошил над 500.000 евра државни пари на лобирање за средба со Трамп

Кабинетот на косовскиот претседател Хашим Тачи од буџетот на Косово и платил 517.198,56 евра на американска лобирачка компанија блиска до претседателот на САД, Доналд Трамп. Во договорот со компанијата „Балард Партнерс“...

Островот на Самитот Трамп-Ким крие мрачна историја

Островот Сентоса во Сингапур, на кој во вторник треба да се сретнат американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, денес важи за место на луксузот, но во минатето...