Тужби за отворањето на паралелно седиште на БЕСА во Тетово

Крилото на БЕСА што го поддржува досегашниот претседател, Билал Касами, ќе ги тужи Неџбедин Каремани и неговите соработници, за отворањето на паралелно партиско седиште во Тетово. Тужби веќе им се...

Димовски бара Уставниот суд да го поништи Законот за јазиците

Пратеникот Илија Димовски го повика претседателот Иванов да не го потпише указот за Законот за јазиците. Апелира и до колегите од СДСМ да не го изгласаат повторно, доколку, согласно процедурите,...

Србија бара да биде дел од истрагата за убиството на Ивановиќ

Врие во Србија по убиствотот на српскиот политичар Оливер Ивановиќ на Косовска Миторвица. За Србија ова е терористички акт и така и ќе се однесуваме, рече српскиот претседател Александар Вучиќ,...

Лазаров: Имаме старт од соништата

Капитенот на македонската ракометна репрезентација Кирил Лазаров е презадоволен од почетните две победи на ЕП. - Имаме старт од соништата на едно првенство. Победени се квалитетни ривали Словенија и Црна...

Вучиќ: Убиството на Ивановиќ е тероризам

Претседателот на Србија Александар Вучиќ изјави дека убиството на Оливер Ивановиќ е терористички чин. – За државата Србија тоа е терористички акт и така ќе се однесуваме кон него, изјави...

ЕХФ ги казни ракометарите со 2.000 евра за различни чорапи

Македонската ракометна федерација (РФМ) доби казна од Европската ракометна федерација (ЕХФ) поради проблем со опремата на играчите. Од македонските играчи „под лупа“ биле: Дејан Манасков, Мартин Велковски, Стојанче Стоилов, Кирил...

Македонија годинава ќе добие нови 80 километри гасовод

Во Македонија годинава ќе бидат изградени 80 километри гасовод што е најмногу досега, а за тоа веќе се обезбедени околу 40 милини евра во Буџетот. Како што истакна министерот за...

Косовската Влада остро го осуди убиството на Оливер Ивановиќ

Косовската Влада остро го осуди денешното убиство на лидерот на партијата Граѓанска иницијатива „Србија, демократија, правда“ (СДП), Оливер Ивановиќ, кој утрово беше затрелан од страна на непознат напаѓач во Косовска Митровица....

„Фридом Хаус“: Македонија делумно слободна земја

Македонските граѓани уживаат делумна слобода, оценува американската невладина организација „Фридом Хаус“ во новиот извештај објавен денеска за слободата во светот во 2018 година. Во извештајот, Македонија е наведена како земја...

ВМРО-ДПМНЕ: Втор месец не се преземаат истражни дејствија против притворените

Јавното обвинителство втор месец не презема никакви дејствија во истрагата што се води по политички монтираниот случај за тероризам. Ниту се повикуваат и сослушуваат сведоци, ниту се повикуваат и сослушуваат...