За да нема злоупотреби со екстра лесното – Владата ги заострува условите за трговија со нафта

Владата ги заострува условите за добивање лиценци за увоз и дистрибуција на гориво во земјава, свесна за големите злоупотреби кои досега ги вршеа одредени компании, продавајќи го екстра лесното масло...

Земјоделците му дадоа “двојка” на министерството

Земјоделците не се задоволни како Министерството за земјоделие работело во периодот од 2013 до 2016 година. Дури 45 % од анкетираните 400 земјоделци од сите 8 плански региони, услугите на...

Измените во Законот за паралален увоз на лекови повлечени од собраниска процедура

Неколку минути пред почетокот на комисиската расправа во Парламентот, Владата испрати писмена одлука со која ги повлече предлог-измените во Законот за паралелен увоз на лекови. Министерот за здравство Венко Филипче...

Законот за високо образование е во финална фаза

Изготвувањето на новиот закон за високо образование е при крај. Во моментов се подготвува финална верзија која во пролет треба да влезе во собраниска процедура. Во изминатиот месец предвиден за...

Пристигнуваат амандманите за Законот за јазици

Пратеничката група на ВМРО ДПМНЕ досега поднела 70 амандмани на Законот за употреба на јазиците. Колку ќе бидат дефинитивно на број, ќе се знае утре, после одговорот на владејачкото мнозинство...

Ципрас го информира грчкиот државен и политички врв за средбата со Заев

Грчкиот премиер Алексис Ципрас го информира државниот и политички врв во земјата за разговорите со Заев во Давос. Откако утрово го брифираше министерот за одбрана и лидер на десичарската Независни...

Воздржаност пред утрешниот координативен состанок на државно-политичкиот врв

Воздржаност владее пред утрешниот координативен состанок на државно-политичкиот врв. Министерството за надворешни работи соопшти дека утре попладне претседателот Иванов, премиерот Заев, министерот Димитров, лидерот на ВМРО ДПМНЕ Мицкоски и лидерот...

Кривичниот суд ќе работи прекувремено за да одлучи за амнестијата на околу 1.500 осуденици

Скопскиот Кривичен суд ќе работи прекувремено и преку викенди за да го запази законскиот рок при одлучувањето дали ќе бидат аменестирани околу 1.500 лица кои претходно биле осудени во овој...

Џолев: Со приведувањето на пратениците законот не е прекршен

Претседателот на Кривичниот суд Иван Џолев не се согласува со народниот правобрнаител околу прекршувањето на имунитетот на пратениците приведени за истрагата од 27 април. На брифингот со новинарите Џолев рече...

Села се спасил од смрт само затоа што не покажувал знаци на живот

Судењето почна, без оштетениот пратеник Зијадин Села, но сите десетмина обвинети за обид за негово убиство на 27-ми април беа донесени во судница. Сите до еден се изјаснија дека не...