Сослушани тројца сведоци за „Тенк“, ново рочиште на 21 март

Тројца сведоци беа сослушани на денешното рочиште за предметот на СЈО „Тенк“ во кој обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и поранешниот помошник минитер во...

И денеска полиција околу Собранието

Околу Собранието и денеска има засилено полициско обезбедување. Од МВР потврдија дека се преземени соодветни мерки базирани на безбедносни проценки. Во текот на вчерашниот ден, беше зголемен бројот на полициски...

ВМРО-ДПМНЕ: Власта изгласа неуставен закон

СДСМ и владејачкото мнозинство го погазија правото и ја деградираа правната држава. Власта нелегално го прогласи законот за двојазичност за изгласан, оневозможувајќи ја со закон загарантираната амандманска расправа. Власта не...

СДСМ: Иванов не е над Уставот

Иванов не е над Уставот и нема да успее да внесе нови поделби, Македонија е едно општество за сите, велат од СДСМ. Наместо да го осуди насилството што се случи...

Груби задоволен по донесувањето на законот

Претседателот на комисијата за европски прашања на Собранието,  матичното работно тело што го разгледуваше законот за употреба на јазиците, Артан Груби, испрати соопштение во кое објаснува дека во целокупната постапка...

Османи: не е прекшена процедурата

При носењето на законот за употреба на јазиците во ниту еден дел не е прекршена процедурата. Согласно Уставот, амандмани не може да се поднесуваат на еднаш изгласан закон, тој може...

Продолжи протестот на рударите од „Саса“

Продолжува протестот на рударите од рудникот за олово и цинк „Саса“ во Македонска Каменица. Над 300 рудари се во селото Долно Саса каде што стојат на локалниот пат, ги пропуштаaт...

Даночните канцеларии на УЈП со продолжено работно време

Даночните канцеларии на Управата за јавни приходи (УЈП) денеска ќе работат со продолжено работно време зашто истекува рокот за поднесување Годишна даночна пријава (ГДП). Како што соопшти УЈП, сите регионални...

Судски рочишта за „Tенк“ и „Tарифа“

Во Кривичниот суд за денеска се закажани рочишта за предметите на Специјалното јавно обвинителство „Тенк“ и „Тарифа“. Во предметот „Тенк" обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешната министерката за внатрешни...

И дел од пратениците на СДСМ против законот за јазици

Според собраниските листинзи за вчерашното гласање, пратениците од СДСМ и коалицијата Маја Морачанин, Ферид Мухиќ, Ивана Туфегиќ, Лилјана Поповска и Тања Ковачев не гласале за законот за употреба на јазиците....