Косовската Влада остро го осуди убиството на Оливер Ивановиќ

Косовската Влада остро го осуди денешното убиство на лидерот на партијата Граѓанска иницијатива „Србија, демократија, правда“ (СДП), Оливер Ивановиќ, кој утрово беше затрелан од страна на непознат напаѓач во Косовска Митровица....

„Фридом Хаус“: Македонија делумно слободна земја

Македонските граѓани уживаат делумна слобода, оценува американската невладина организација „Фридом Хаус“ во новиот извештај објавен денеска за слободата во светот во 2018 година. Во извештајот, Македонија е наведена како земја...

ВМРО-ДПМНЕ: Втор месец не се преземаат истражни дејствија против притворените

Јавното обвинителство втор месец не презема никакви дејствија во истрагата што се води по политички монтираниот случај за тероризам. Ниту се повикуваат и сослушуваат сведоци, ниту се повикуваат и сослушуваат...

Не ја пропуштајте завршницата на првата фаза во Сплит и Пореч

Завршница на првата фаза во групите А и Б од натпреварите на Европското ракометно првенство во Хрватска. Домаќинот Хрватска и светскиот првак Франција се двете репрезентации кои го обезбедија местото...

Тарчуловски во Обвинителство дава исказ

Пратеникот Јохан Тарчуловски  во моментов дава исказ во Обвинителството за организиран криминал во врска со настаните во Собранието од 27 април, потврди неговиот адвокат. Вчера Тарчуловски побара кривичниот суд да...

Полициски специјалци ќе извлекуваат човечки труп во водите на Вардар

Човечки труп, заглавен меѓу карпи бил забележан вчера во водите на реката Вардар во близина на Сопот. По пријавувањето на случајот во Секторот за внатрешни работи Велес екипа од Единицата...

Двајца загинати при експлозија во станбен комплекс во Антверпен

Две лица загинаа, а 14 се повредени во експлозијата која ноќеска уништи три соседни ниски згради во северниот пристанишен град Антверпен, соопшти белгиската полиција. Полицијата објави дека експлозијата не била...

Политичарот Оливер Ивановиќ убиен со пет куршуми на Косово

Политичарот Оливер Ивановиќ, лидер на Граѓанската иницијатива „Србија, демократија, правда“ е убиен во Косовска Митровица, објави српски Блиц. Тој им подлегнал на повредите по атентатот што бил извршен врз него...

Оптимистички последните случувања за решавање на името, сметаат од НАТО

Последните случувања во однос на прашањето за името се оптимистички и ние ги поддржуваме натамошните напори за изнаоѓање решение, изјавил висок претставник на НАТО за грчкиот весник „Етнос“. Според претставникот...

Десет години од смртта на Никола Кљусев, првиот премиер на Република Македонија

Пред десет години на денешен ден почина академик Никола Кљусев, првиот премиер на независна Република Македонија (1991-1992) кој имаше значајна улога во воспоставувањето на независноста и сувереноста на македонската држава....