Следното рочиште за стечајот на Фени на 7-ми февруари

Стечајната постапка за комбинатот Фени се пролонгира за уште еден месец.Причина е жалбата што Кунико ја поднесе против решението за стечај а која сеуште се наоѓа во судот во Скопје...

Колера во Замбија, милион луѓе во Лусака чекаат вакцина од СЗО

Милион луѓе во главниот град на Замбија, Лусака, чекаат вакцина од Светската здравствена организација (СЗО) против колера, во момент кога епидемијата таму добива широки размери. СЗО соопшти дека вакцините се...

Османи: Постои консензус терминот Македонија да се најде во која било варијанта за решавање на спорот

Во моментов постои консензус терминот Македонија да се најде во која било варијанта за решавање на спорот со Грција за името, изјави вечерва вицепремиерот  задолжен за европски прашања Бујар Османи...

Средба Димитров – Коѕијас

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров денеска ќе се сретне со неговиот грчки колега Никос Коѕијас. Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи синоќа во емисијата 24 Анализа изјави дека средбата...

Остри критики од официјална Атина до грчката црква за ставовите за терминот Македонија

Дали црквата чекори заедно со Златна зора? Ако не, пак, црквата да ни каже за кое име да преговараме со Скопје. Црквата се меша во дипломатски прашања, а не сака...

Вонреден надзор во депонијата Дрисла, не е утврдена радијација

Државниот инспекторат за животна средина денеска извршил вонреден инспекциски надзор на депонијата за комунален отпад Дрисла. Утврдено е дека се почитува решението за неработење на инцелераторот (специјална печка за согорување медицински...

Тања Чачарова на местото на Рашковски во „Телеком“

Генералниот секретар во владата Драги рашковски нема веќе да биде претставник во Акционерското собрание на Македонски Телеком. Владата не открива кои се конкретните причини за неговата смена но тврди дека...

Јовановска: Хаџи Лега ја оштетила Гинекологија за 150 илјади евра

Гинекологија укина нова метода за откривање аномалии кај плодот. Директорката Јовановска со објаснување дека се работи за стопирање на еспериментален потег, кој нема никаква оправданост да продолжи. Тврди дека нема...

Скопското крило на БЕСА ќе бара правда преку суд

Скопското крило на БЕСА ќе поднесе тужба до Управниот суд, со која ќе бараат, за привремен претседател на партијата да се впише Неџбедин Карамани.  Документацијата се  подготвува, а од одлуката...

ДПИ: Училиштата не реализирале верско делување

Вонредниот надзор на просветниот инспекторат покажал дека  училиштатa немаат одговорност,  бидејќи на ниту еден начин не учествувале во организирањето на манифестацијата Бaдникови поворки. „Ги разгледав записниците од сите градови  и...