Најмалку 64 загинати, меѓу кои и голем број деца, во пожарот во Кемерово

Најмалку 64 лица, меѓу кои и голем број деца, загинаа во пожарот што вчера избувна во трговски центар во сибирскиот град Кемерово, соопшти денеска рускиот министер за вонредни ситуаци, Владимир...

Стоматолозите бараат регулирање на договорите со Фондот

Стоматолозите-специјалисти бараат да станат дел од здравствената мрежа. Велат, потребно е потпишување на договори со Фондот за здравство за да можат да им понудат на пациентите поевтини цени за услугите...

„Скопски пазар“ ги остави вработените без редовна плата и придонеси

Последен пат на нивните сметки Скопски пазар А.Д. Скопје префрлило пари за плата во декември. Оттогаш не само платата, доцни и здравствентоот осигурување, а се сомневаат дека не им се...

Планот за раст им одговара само на 10 до 20 отсто од компаниите, но е ветувачки

Од вкупно 70 илјади компании што работат во земјава, мерките за економски раст од владиниот план им одговараат само на 10 до 20 проценти, другите не би можеле да ги...

ЕЛЕМ ќе купува механизација за РЕК Битола

Електрани на Македонија ќе врши ископ на јаглен и јаловина за РЕК Битола со сопствена механизација. На меѓународен тендер, ЕЛЕМ ќе купува 44 парчиња хидраулични багери, булдожери, дигалки, скипови, цистерни,...

Министрите демантираат дека премногу трошеле

Високите трошоци  во износ од по неколку илјади евра, за угостителски услуги кај некои од министрите, се должат на погрешно направени пресметки на административните службеници. Со потписот на министрите одобрувани...

Почнуваат преговорите за проширување на мнозинството и реконструкција на владата

Неделава се очекува интензивирање на преговорите меѓу СДСМ и ДУИ за реконструкција на Владата, што ќе повлече и проширување на  парламентарното мнозинство. Се шпекулира дека во игра се БЕСА на...

Трајанов: Реформите на тајните служби ги водат луѓе од поранешната власт кога имаше злоупотреби

Иако се движат, реформите на следењето комуникации уште се тема за универзитетските професори, експерти и поранешни безбедносни функционери. Реформите треба да бидат подлабоки, треба и реформа на тајните служби, а...

САД протеруваат 60 руски „шпиони“ поради случајот Скрипал

Американскиот претседател Доналд Трамп нареди протерување на 60 наводни руски шпиони од САД како одговор на нападот со нервен агенс врз поранешен шпион Сергеј Скрипал во британскиот град Салисбери во...

Уште еднаш опожарен трговскиот центар во Кемерово

Уште еден пожар изби во трговскиот центар во рускиот град Кемерово, каде утрово е изгаснат огнот што изби вчера. - Според очевидците од објектот се издига чад, објави „Раша тудеј“....