Доверителите одлучија Фени да се реорганизира

Собранието на доверители на Фени одлучи стечајот на комбинатот да се спасува со план за реорганизација. Го задолжија стечајниот управник Мирослав Анастасиевски од една и банките доверители од друга страна,...

Преговорите за името идната недела на министерско ниво – Грција со позитивна реакција за географска одредница

Идната недела шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција ќе се сретнат во нова рунда разговори за решавање на спорот за името. Ова ќе биде прва средба меѓу Димиторв...

Ограбил 5 банки и казино со пиштол, а украл само 20 илјади евра

Разбојник од струшко Ливада од 25-ти ноември до вчера извршил вкупно 6 вооружени грабежи во југозападниот дел на Македонија, но на крај полицајците успеале да го фатат. 34-годишниот Ч.Д. вчера...

Германските демохристијани и социјалдемократите постигнале договор за нова влада

Двете најголеми политички партии во Германија денеска постигнаа договор за формирање на нова влада. Речиси пет месеци по одржаните парламентарни избори, демохристијаните на Ангела Меркел и социјалдемократите на Мартин Шулц...

Судството пак со најлоши оценки од граѓаните

Судството е се уште на врвот на институциите со најлоша оценка од граѓаните, покажува истражувањето на јавното мислење за поглавјето од Еу што ги опфаќа правосудството, корупцијата и темелните права....

Штипската Клиничка болница не е надлежна да го реконструира Одделението за Физикална терапија

Штипската Клиничка болница не е надлежна да го реконструира Одделението за Физикална терапија, каде што секојдневно се лечат над 160 пациенти од источниот регион, истакна на денешната прес-конференција, директорот Ален...

24 часа затворено хематолошкото одделение на детска

Медицинските сестри на боледување-хематолошкото одделение под клуч. 24 часа детската клиника функционирала без овој оддел. Децата биле префрлени на ендокринологија и на онкологија. Денеска успале да се реорганизираат, и сестри...

Македонска база на отворени податоци по британски терк

Нема веќе мастики, чорапи, скапи чанти и хотелски соби во Хилтон на државна сметка, а далеку од очите на јавноста. Се што ќе потрошат министрите и другите јавни функционери за...

Тешко повредено девојче во училиштето 11-ти Октомври

Ова е раната на главата на седум годишното девојче врз кое падна метална шипка од фискултурна опрема. Инцидентот се случил во спортската сала од училиштето 11 ти Октомври во петокот...

Кривични пријави за актуелните и поранешните раководители на Али Пашината џамија во Охрид

Здружението на граѓани „Совест“ поднесе кривични пријави против актуелни и поранешни раководители на институции од областа на заштитата на културата, поради непочитување на законот за заштита на културното наследство во...