Османи: Добро е што има нов предлог од медијаторот Нимиц

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи не сака да го коментира последниот предлог што  го даде медијаторот Метју Нимиц на вчерашната средба во Њујорк со преговарачите Васко Наумоски и Адемантиос...

Стејт департментот предупредува на опасноста од терористички напади во БиХ

Во предупредувањето на американскиот Стејт департмент за патување во Босна и Херцеговина  кое беше обновено на 10 јануари, се информира дека американските граѓани треба да внимаваат на опасноста од терористички напади...

Борисов: Заев и Ципрас во директни разговори можат да најдат решение

Бугарскиот премиер Бојко Борисов изјави дека премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, во директни разговори можат да дојдат до решение за долгогодишниот спор околу името....

Над 50 жртви во пожар во автобус во Казахстан

Пожар што избил во автобус во Казахстан денеска однел 52 животи, соопшти казахстанското Министерство за внатрешни работи. Трагичната несреќа се случила во северозападната област Актау. Пожарот избил додека автобусот бил...

Руското МНР реагира на изјавата на Рама за законот за јазици

Изјавата на премиерот на Албанија Еди Рама во врска со Законот за употреба на јазиците донесен во македонскиот Парламент е потврда на намерата да ја турка „Тиранската платформа“ со која...

Бугарскиот Парламент го ратификува Договорот со Македонија

Народното собрание на Бугарија денеска едногласно го ратификува Договорот за добрососедство и соработка со Македонија. Договорот беше поддржан од сите параламентарни партии во Бугарија и на вчерашните седници на комисиите за...

Сто и педесет пријавени за фаќање на крстот во Вардар во Скопје

Сто и педесет луѓе утре ќе учествуваат во традиционалното спуштање на крстот на Богојавление - Водици во Вардар во центарот на Скопје, информираше Скопската епархија. Пријавувањето беше од 10-ти до 17...

Владата ќе ги анализира идеите на Нимиц, преговарачот Наумовски со сопствен став

Македонската Влада соопшти дека внимателно ќе го анализира предлогот на посредникот на ОН Метју Нимиц.  Во кусото соопштение се наведува дека “по внимателна анализа на рамката на Нимиц што денес...

Нимиц оптимист дека на повидок е решение на спорот со името

Медијаторот Метју Нимиц очекува од Скопје и Атина да одговорат на неговиот пакет идеи за решавае на спорот си името што го презентираше во Њујорк на преговарачите Василакис и Наумовски...

Македонија во недела против Шпанија ќе ја отвори Главната фаза на ЕП

Македонската ракометна репрезентација против Шпанија во недела ќе ја почне Главната фаза од групата 2 што ќе се игра во Вараждин на 13 Европското првенство во Хрватска. Два дена подоцна...