Повик за помирување или за амнестија? Различни толкувања за потегот на премиерот

Премиерот повика на простување и помирување за настаните од 27-ми април, откако уште еднаш од собраниската говорница ги повика пратениците од ВМРО-ДПМНЕ да гласаат за уставните измени и понуди прифаќање...

Ќе гласаат ли исклучените пратеници за одземањe на мандатот на Груевски?!

Обвинетите пратеници не откриваат дали ќе гласаат за или против прашањето за одземање на мандатот на екс премиерот, сега пратеник Никола Груевски. Тие се дел од новоформираната осумчлена пратеничка група...

Да се пополнат испразнетите места во Aнтикорупциската комисија, бара Димовски

Да се распише оглас за да се изберат 5 нови члена и да ги пополнат испразнетите места во антикорупциската комисија. Ова барање преку собраниските служби Илија Димовски го испратил до...

Цел извршен комитет на Унија на жени на ВМРО-ДПМНЕ во оставка

Даниела Рангелова си поднесе неотповиклива оставка од функцијата Претседател на Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ. Веднаш по неа по социјалните мрежи оставки најавија и други членки на Унијата. Се огласија...

Стефан Ловен доби мандат за состав на нова влада на Шведска

Претседателот на шведскиот Парламент, Андреас Норлен денеска му го довери мандатот за состав на нова влада на Шведска на вршителот на должноста шведски премиер и лидер на Социјалдемократската работничка партија...

Пандорината кутија отворена заедно со Уставот?!

Охридскиот рамковен договор веќе е дел од Уставот, амбициите да не се ставаат пред Договорот од Преспа. Ова е реакцијата на премиерот по синоќешната изјава на вицепремиерот Бујар Османи, во...

Почна седницата на ЦK на ВМРО-ДПМНЕ, не се исклучени други разрешувања

Почна седницата на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, на која се очекува да бидат потврдени одлуките од вчерашната седница на Извршниот комитет меѓу кои и онаа за разрешувањето на досегашниот змeник-генерален...

Лидија Димчевска официјално е претседател на скопска апелација

Судијката Лидија Димчевска останува во претседателската фотеља на скопска апелација. По седум месеци како в.д претседател, Судскиот совет едногласно ја избра за прв човек на судот, кој одлучва меѓу друго...

ВМРО-ДПМНЕ бара правда за 27-ми април

ВМРО-ДПМНЕ  бара нова обвинителска институција која ќе ги истражи сите случаи каде има сомнеж за нарушување на законот и која непристрасно ќе ги анализира фактите и доказите околу упадот во Собранието...

Јанко Бачев на разговор во полициска станица

Лидерот на Единствена Македонија, Јанко Бачев е на разговор во полициска станица поради закана која ја упатил преку социјалните мрежи. На фејсбук страната на „Единствена Македонија“ наведуваат дека нивниот претседател...