Стефанова: Јанакиески и Божиновски планирале да бегаат како Груевски

На почетокот на судењето за „Титаник“, обвинителката на СЈО Лиле Стефанова кажа дека Кирил Божиновски и Миле Јанакиевски, потготвувале бегство на ист начин како Груевски. Ако имаат сознајнија и за...

„Го сакам Водно“ го дематира соопштението на МЕР

Граѓанската иницијатива „Го сакам Водно“ во потполност го демантира соопштението на МЕР АД Скопје, со кое вчера од таму ја информираа јавноста дека активностите на Водно за гасоводот продолжиле откако била постигната согланост...

Јанкуловска: Нема потреба од построги мерки за претпазливост

Иако судењето за Титаник беше закажано да започне во 9.30 почетокот се одолговлечи бидејќи обвинетите Јанакиески и Божиновски не беа спроведени од затворот во Шутка во судот. Поранешната министерка Гордана...

Московската и Киевската Патријаршија ја започнуваат битката за имотот и верниците

Заедно со тензиите околу формирањето на Украинската православна црква независна од Москва, се зголемуваат и стравовите дека ќе дојде до жестоки битки за парохиите и имотот, кои дополнително ќе ги...

Притвор од 30 дена за Јанакиески и Божиновски

Мерка притвор од 30 дена им е определен на поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески и поранешниот генерален секретар на Владата Кирил Божиновски, соопшти утринава Основниот суд Скопје...

Ново рочиште за „Траекторија“

Со читање на смс пораки продолжи судењето за „Траекторија" во кој обвинети се неколку поранешни функционери дека ги пречекориле овластувањата при изборот на компанија за изградбата на автопатските делници до...

Телма дознава: Притворени Јанкиески и Божиновски

Во текот на ноќта притврени во затворот во Шутка се поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески и поранешниот генерален секретар на владата Кирил Божиновски, обвинети во случаи на...

Уште еден стар занает е пред изумирање

Валавичарството, еден од најстарите занаети во Македонија, кој според одредени записи постои повеќе од 5 века, полека изумира. Некогаш само во Охридско имало дузина валавици. Денес од Битола до Струга...

Како Груевски наместо во Шутка заврши во Будимпешта

Ветуваше дека нема да бега, бараше да го затворат во замена за сите други обвинети, најавуваше победа на избори... На крајот побегна. Пет дена се поставуваше прашањето каде е Никола...

Продолжува со работа Комисија за уставни прашања

Денеска попладне продолжува работата на Комисијата на Собранието на Македонија за уставни прашања по предлогот за пристапување кон измена на Уставот. Седницата на комисијата почна во средата. Расправата, согласно член...