БЕСА остана без претседател

Беса остана без потпретседател, партиските фејсбук страници им беа турнати од хакери, а внатре во движењето се разгорува битка за претседателско место. Потпретседателот на партијата Зекирија Ибраими, кој е поранешен...

Грчките медиуми лицитираат со можни имиња за државата

Прашањето за името е веќе неколку дена е прва тема во сите грчки медиуми. Според грчкиот весник Real News на средбата на Метју Нимиц со  преговарачите на двете земји - Наумовски и Василакис на...

Контроверзната книга за Трамп „Оган и гнев“ и покрај препреките излезе во продажба

Полна со лаги и погрешни интерпретации е оценката на американскиот претседател Доналд Трамп за книгата на авторот Мајкл Вулф со сведочењата на поранешниот главен стратег на претседателот Стив Бенон. Оган...

Урбаните акции кои ги обединија уметноста и активизмот

Скулптурата на лебот, Риболов по дупките на улиците во Велес, Статуа на дијазепамот во Скопје, Ајкулите во Вардар се само дел од урбаните акции кои ги обединија уметноста и активизмот со една цел решавање...

Одобрена екстрадицијата на Грујевсји и Бошковски, адвокатите поднесуваат жалби

Првиот чекор е направен, солунскиот Апелационен суд ја одобри екстрадицијата на поранешните началници во 5-тата управа на УБК, Горан Грујевски и Никола Бошкоски. Обвинетите за Тврдина-таргет и за масовното нелегално...

Обвинителството ја истражува сообраќајката во која загина тримесечно бебе

Во две одделни сообраќајки низ патиштата низ западна Македонија загина две лица, меѓу кои и едно бебе. Првата сообраќајка се случи вчера попладне на регионалниот пат Кичево - Македонски Брод,...

Распишани меѓународни потерници за петмина осомничени за 27-ми април

Распишана е меѓународна потерница за петмина осомничени за упадот во Собранието од 27-ми април, кои се во бегство. Полицијата ги бара Никола Митревски – Кољо, Александар Василевски – Нинџа и...

Солунскиот суд утре ќе одлучи за екстрадицијата на Грујевски и Бошковски

Судот во Солун, утре треба да соопшти дали ќе бидат екстрадирани поранешните разузнавачи Горан Грујевски и Никола Бошкоски, кои се во притвор во Грција. И двајцата се обвинети за масовното...

Можни разговори за статусот на МПЦ меѓу вселенскиот патријарх Вартоломеј и бугарскиот Неофит

Таканречената Железна црква во Истанбул е местото каде на Божиќ заеднички литургија ќе служат вселенскиот патријарх Вартоломеј и бугарскиот патријарх Неофит. За МПЦ ова е значајна средба бидејќи се очекува...

Османи: Македонија и Грција се во постојана комуникација

Вицепремиерот Бујар Османи не ги потврдува информациите на грчките медиуми дека во понеделник или вторник ќе ја посети Атина, за да се сретне со министерот за надворешни работи Никос Косијас....