Хан: Потребно е лидерство и државништво да се најде решение за спорот со името

Eвропскиот комесар за проширување Јоханес Хан, за Дојче Веле изјавил дека очекува решение во спорот за името меѓу Македонија и Грција во блиска иднина. „Ова е спор кој трае долги...

Партиски извори: Германија доби влада по пет месеци неизвесност

Конзервативците на Ангела Меркел и социјалдемократите на Мартин Шулц постигнаа коалициски договор, пет месеци по изборите, jaвија западните медиуми повикувајќи се на партиски извори. Вчера лидерите на партиите започнаа нова...

Таблите со новите имиња на аеродромот и автопатот по објавување во Службен весник

Постапката за преименување на автопатот „Александар Македонски“ на Коридорот 10 и на аеродромот „Александар Велики“ во Скопје ќе почне по објавување во ЈП „Службен весник“ на одлуката што за таа...

Норвешка двојно ќе ја зголеми финансиската помош за Македонија

Кралството Норвешка во наредниот период двојно ќе ја зголеми финансиската поддршка за Република Македонија, информирал норвешкиот амбасадор Арне Бјорнстад за време на денешната средба со претседателот на Владата на Република...

Британскиот Дом на лордови бара прием на Македонија во НАТО и без решен спор за името

Лондон ќе се обиде да го наметне своето влијание на регионот и ќе инсистира на членство на Македонија во НАТО и без решавање на спорот за името, пишува грчкиот весник...

Косово им исплати по 10.000 евра на семејствата на „Кумановската група“

Косовското Mинистерство за финансии ја реализираше одлуката на Владата и на 29 семејства на загинатите и осудените за настаните во кумановската Дива населба во мај 2015 година. - Исплатени се...

Париз под снег, затворена Ајфеловата кула

Колони возила долги повеќе од 700 километри во Париз, стотици заробени камиони, Ајфеловата кула е затворена, тоа се последици од снегот, што синоќа падна во главниот град на Франција и...

Еврокомесарот Хан на средба со Вучиќ и Брнабиќ

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска во Белград ќе има средба со европскиот комесар за преговори за проширување и соседска политика Јоханес Хан. Според српски медиуми, ќе бидат потпишани два документа:...

Стотици исчезнати по земјотресот во Тајван

Најмалку четири лица загинаа, а 145 се сметаат за исчезнати по земјотресот што го погоди вчера Тајван. Спасувачките служби и денеска ја продолжуваат потрагата по преживеани, за кои се верува...

Високи претставници на ЕУ и Ердоган ќе се состанат на 26 март во Бугарија

Високи претставници на Европската унија ќе се состанат со турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган на 26 март во Бугарија, за да разговараат за односите меѓу ЕУ и Турција како и...