МПЦ повика на заедничка литургија со БПЦ

Следен чекор што треба да го направат Македонската и Бугарската православна црква е заедничко служење на литургија вели владиката Наум во интервју за бугарската агенција БГНЕС . Деновиве испративме писмо...

Сложено име и уставни измени е ставот на грчкиот политички врв

Сложено има за севкупна употреба, но и ревизија на евентуални одредби во Уставот кои алудираат на иредентизам е ставот на грчкиот претседател и дел од политичарите во земјата. Ова вчера...

Уметноста како канал за комуникација меѓу Грција и Македонија

Во 2003 во Националниот театар во Атина Слободан Унковски премиерно  ја постави драмата „Четвртата сестра“ на Јануш Гловацки.  Во ноември 2005 со „Крал Лир“ според истоименото дело на Шекспир  во...

Почина ѕвездата на српското актерство Небојша Глоговац

Рано утрово во Белград, на 48 годишна возраст, почина истакнатиот српски актер од средната генерација,  Небојша Глоговац. Кариерата ја започна уште како матурант, во серијата „ Подобар живот“, а по...

Трошачите на јавни пари со закон ќе се притискаат редовно да ги подмируваат долговите

Владата преку закон ќе ги притиска општините, буџетските корисници и јавните претпријатија редовно да ги евидентираат и пријавуваат своите долгови. Следната недела во владина процедура влегува законски текст, кој на...

Полицискиот синдикат бара и права за полицајците, а не само обврски

Еден куп закони се менуваат за полициските службеници да бидат контролирани и кривично гонети од специјализирано одделение во рамки на обвинителството, реагираа денеска од Македонскиот полициски синдикат. Велат дека немаат...

Итни реформи за спас на ПИОМ

Зголемување на придонесите за 2 % веднаш и дополнителен 1 % по 10 години и поместување на старосната граница за пензионирање за една и плус уште за една после 10...

Архитектите се изјаснија против Клинички на постоечката локација

Од Асоцијацијата на архитекти на Македонија апелираат до Владата да не ги потроши парите од кредитот од европските институции за доградба на  постоечкиот Клинички центар. Како архитекти очекуваат проект на...

Груевски: Не е фер, секој ден сум на судење, а пресудата е веќе донесена

„Ова е малтретирање. Не е фер, следната недела секој ден имам закажно рочишта за три различни предмети“,  бурно реагираше во судницата експремиерот Никола Груевски, откако судењето за уривањето на космос...

Финансиската полиција ќе ги истражува 42-те милиони за Археолошкиот музеј

Финансиската полиција има отворено неколку предистраги околу проектот Скопје 2014, а ќе биде истражувана и изградбата на објектот во кој се сместени Државниот Архив, Арехолошкиот музеј и Управниот суд вреден...