Хан: Членките на ЕУ не треба да и нудат помош за Турција

Еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан изјави дека не е во ред членки на Европската унија да и нудат финансиска помош за Турција. Изјавата на Хан доаѓа во...

Столтенберг сака поконструктивен однос со Русија

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг изјави дека сака „поконструктивен однос“ со Русија и покрај мерките што ги презеде Алијансата како реакција на „зголемената воена активност на Москва“. Столтенберг изјави...

НБРМ: Нема причини, ниту потреба да се отвораат дебати за евентуална девалвација на денарот

Народната банка на Република Македонија стои на ставот за оптималност на постојниот режим на девизниот курс и смета дека не постојат причини ниту каква било потреба да се отвораат дебати...

Референдумот ќе го следат 11.907 домашни и 493 странски набљудувачи

Рекорден број домашни и странски набљудувачи ќе бидат на избирачките места во недела на 30 септември за да го следат процесот на изјаснување на граѓаните на Република Македонија за референдумското...

ЕУ почна истрага за евентуална злоупотреба на еврофондови во Грција

Европската канцеларија за борба против измами (ОЛАФ) почна истрага во Грција за евентуална злоупотреба на средства од фондовите на Европската Унија наменети за бегалците. Грчките медиуми јавуваат дека истрагата за наводните...

Најмалку две лица загинаа при бомбашкиот напад во турскиот округ Шарнак

Двајца припадници на локалните безбедносни сили загинаа, а двајца се повредени при експлозијата на рачно изработена бомба во југоисточниот турски округ Шарнак, јави турската телевизија НТВ. Според локалните безбедносни сили...

Средба Ердоган – Ципрас во Њујорк

Средбата помеѓу претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган и грчкиот премиер Алексис Ципрас во Њујорк, според грчките медиуми минала во добра атмосфера, во споредба со тензичната претходна посета на Ердоган...

Почнува гласањето на референдумот, гласаат избирачките одбори во дипломатско-конзуларните претставништва

На избирачкото место 5050 во Државната изборна комисија (ДИК) денеска за референдумското прашање гласаат 104 членови и заменици-членови на избирачки одбори кои ќе отпатуваат во дипломатско-конзуларните претставништва и конзуларните претставништва...

Продолжува раздвоената постапка за Јанкулоска во „Тенк“

Во Кривичниот суд денеска треба да се одржат рочишта за раздвоената постапка за „Тенк“ на Специјалното јавно обвинителство и за предметот „Тарифа“. На претходните рочишта на раздвоената постапка  за „Тенк“,...

Болтон: Европа скапо ќе плати ако му помогне на Иран да ги избегне санкциите

Џон Болтон, советникот за национална безбедност на претседателот Доналд Трамп, ги предупреди европските држави дека ќе има сериозни последици по нив доколку му помогнат на Иран да ги избегне американските...