Штипската Клиничка болница им должи на вработените околу 200.000 евра

Над 400 лекари, медицински сестри и болничари си ги бараат парите за дежурствата кои во изминатите три години не им се исплаќани согласно колективниот договор. Директорот на болницата вели дека...

Владата сеуште без решение за Архивот, архивската граѓа засега без оштетувања од поплавите

Министерот Алаѓозовски денеска потврди дека владата сеуште нема изнјадено решение за проблемот со прокиснувањето на институциите и опасноста од уништување на материјалите и документацијата од Државниот архив . Причина за...

Општина Центар ја стопираше изградбата на „Шпанските скали“

Шпанските скали на Плоштад Македонија сепак нема да се градат. Ова е одлучено од општина Центар откако е поништено издаденото одобрение за изградба на објект за комерцијални и деловни намени...

„Не значи не“ – потсетуваат жените на карневалот во Рио

„Не значи не”, е слоганот на Бразилијанките за време на карневалот во Рио кој се одржува деновиве. Инспирирани од кампањата Ми Ту, иницирана по скандалот со продуцентот Харви Вејнштај, Бразилијанките...

Ким Џонг-ун го покани јужнокорејскиот претседател да ја посети Северна Кореја

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун го покани јужнокорејскиот претседател Мун Џае-ин во посета на Пјонгјанг, се наведува во писмото испратено од Ким, а кое неговата сестра, му го го предала на...

Нов софтвер за јавни набавки

Преку нова платформа наречена Отворени податоци на веб страната на е- набавки ќе се зголеми транспарентноста и отчетноста во процесот на склучување договори за јавни набавки. Отсега за јавноста ке...

Ќе се деарсенизира водата во гевгелискиот водовод

Гевгелија ќе го деарсенизира бунарското подрачје кај Моин. Бунарите за кои што изминативе години многупати се издаваше забрана за користење на водата во домаќинствата поради преголемата концентрација на арсен во...

Крадци ги пустошат верските објекти во тетовско

Зачестените појави на кражби во верските објекти го доведуваат во прашање нивното нормално фунционирање. Се крадат пари кои се собрани од доброволните прилози на верниците наменети за одржување на црквите,...

ПИОМ да не го спасуваат само работодавачите туку и граѓаните

Спасувањето на фондот за ПИОМ не треба да падне само на грбот на стопанствениците туку во пополнување на дупката во која се подлабоко тоне пензискиот фонд , треба да учествуваат...

Заштитата на културното наследство приоритет во Годишната програма за култура

  Домаќинското работење и одговорноста кон парите на граѓаните бил водечи принцип во процесот на изготвувањето на Годишната програма за подршка на националните установи и за дејности , истакна министерот...