Ако не се најде решение за името до јуни, поддршката од јавноста ќе се намали

Македонија никогаш не била поблизу до изнаоѓање решение за прашањето со името но ако тоа не се реши до јуни, од есен ќе биде се потешко вели универзитетскиот професор Никола...

Трагедија на Кајмакчалан, загинаа двајца македонски планинари

Двајца млади македонски планининари ноќеска трагично ги загубија животите искачувајќи се кон врвот Кајмакчалан од грчка страна, најверојатно по пад во бездна. По спасувачката акција која започна вчера во Грција,...

Владимир Милчин: Опасно се движиме наназад

По две и пол години пауза, режисерот Владимир Милчин направи претставата во Скопје. Во продукција на „ Артопиа“, Милчин по текстот на чешкиот автор Иван Вискочил, ја постави претставата „...

Филипче: Доктори од странство да ги обучуваат нашите доктори

Бараме партнер, кој ќе биде универзитетска болница од ЕУ, со цел експерти, посебно за работи коишто не се изведуваат кај нас, да пратат доктори кои во Македонија ќе ги тренираат...

Исчезна авион во Русија, загинале сите 71 патници и членови на екипажот

Патнички авион Ан-148 што полетал од московскиот аеродром Домодедово, исчезнал од радарите по плетувањето. Руски медими јавуваат дека авионот најверојатно се урнал во Раменскиот регион. Во авионот што летал кон...

Говор на омраза не е слобода на говор

Говорот на омраза не смее да се поистоветува со слобода на говорот, предупредуваат новинарите. Тие не се задоволни од реакцијата на институциите во случаите на јавни навреди и дискредитации на...

Пратеничка од СДСМ и градоначалникот на Валандово повредени во сообраќајна незгода

Пратеничката од СДСМ Мери Лазарова и градоначалникот на Валандово, Перо Костадинов, се повредени откако со автомобил удриле во одронати камења на патото Демир Капија -Удово а потоа на нив налетал...

Голем одрон го блокираше патот Македонска Каменица- Кочани

Одрон од карпи го блокираше патот Делчево-Македонска Каменица- Кочани кај селото Истибања. За среќа при одроднот не поминувале возила и нема повредени. Сообраќајот моментално е во прекин. Делницата се затворена...

Спасени француски државјани кои залутаа на Попова Шапка

Француските државјани, за кои вчера во тетовската полиција беше пријавено дека заталкале и се изгубиле на падините на Попова Шапка, вчера околу 18 часот биле најдени живи, но премрзнати, потврди...

Извлечени се телата на двајца македонски планинари на Кајмакчалан

Извлечени се телата на двајцата планинари од Македонија од врвот Кајмакчалан и се симнуваат кон скијачкиот центар каде што доктори од итната служба ќе треба да констатираат дека момчето и...