Османи за ТВ „Антена“: Мислам дека му доаѓа крајот на спорот со името

Постои взаемно прифатливо решение, мислам дека сме стигнати до крајот на проблемот, вели македонскиот вицепремиер за евроинтеграции Бујар Османи во интервјуто за грчката ТВ Антена. Кусо по вчерашните средби со...

Лидерот на Нова демократија ги откри „црвените линии“ во спорот со името

Сложено име со географска одредница, име за сите и за севкупна употреба (ерга омнес) и откажување од секакви иредентистички изјави или пракси од страна на Скопје – се трите предуслови...

Во Македонија не се увезени еко кашичките што ги повлекува маркетот „ДМ“

Германскиот синџир продавници „Дрогери Маркт“ (ДМ) донесе одлука превентивно да ги повлече од пазарот еко-кашичките од јагода, малина и јаболка со нето-тежина 190 грама, наменети за деца постари од четири...

Дирекцијата за заштита и спасување ќе вработува пилоти

Во Дирекцијата за заштита и спасување  ќе се вработуваат пилоти. Информацијата за потребата за прием во редовен работен однос на пилоти во ДЗС ја усвои Владата на синоќешната седница. -...

Последен пат годинава ќе се поднесува годишна даночна пријава

Граѓаните годинава последен пат ќе поднесуваат годишна даночна пријава во Управата за јавни приходи за остварени дополнителни приходи во текот на претходната година. Според измените на Законот за персонален данок...

ВМРО-ДПМНЕ и натаму надвор од Собранието, пратеничката група се ситни

Се намалува бројот на пратеници од коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ. По Чедомир Саздовски од ГРОМ и Амди Бајрам од Сојузот на Ромите, вчера и пратеникот Јусуф Хасани од...

Бадникари со песна од рано утрото ги посетуваат домовите на охриѓани

Младите бадникари со песна од рано утрото ги посетуваат домовите на охриѓани, најавувајќи го големиот празник Рождество Христово Божиќ. Празничната атмосфера во градот ја збогати традиционалната бадникова литија, која оваа...

Прославата на Бадник во тетовско започна од Мала Речица

Прославата на Бадник во тетовско и оваа година, како што налага традицијата, започна во манастирскиот комплекс Св. Ѓорѓија во Мала Речица. Се осветија бадникарските гранчиња, се изврши мал водосвет, не...

Во тешка сообраќајна несреќа повредени две девојки од Штип

  Во тешка сообраќајна несреќа на регионалниот пат Штип-Радовиш тешко се  повредени две девојки од Штип. Утринава во три часот и 55 минути патничко моторно возило БМВ во кои се...

Советот за безбедност се подели околу протестите во Иран

Протестите во опозицијата во Иран го поделија Советот за безбедност на Обединетите нации, откако беше свикана на барање на САД, откако американскиот претседател Доналпд Трамп преку твитер ги поддржа демонстрантите....