Вучиќ: Не ме загрижува кампањата што се води против мене во Хрватска

„Патувам во Хрватска со желба да направиме нешто заедно за иднината“ изјави претседателот на Србија, Александар Вучиќ. Истакна дека во Загреб ќе разговара за билатералните односи помеѓу двете земји, а...

Новото судење за „Монструм“ ќе продолжи на 14 март

Повторното судење за  случајот „Монструм“ против обвинетите за петкратното убиство кај Смилковското езеро во Скопје на 12 април 2012 година, ќе продолжи на 14 март. Новото судење што го води судијата...

Заев-Јилдирим: Турција ја поддржува Македонија за НАТО, ќе се унапредува билатералната соработка

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со турскиот премиер Бинали Јилдирим, во рамки на официјалната посета на Република Турција, придружуван од министерот без ресор, Аднан...

Цените на нафтата паднаа повеќе од осум проценти

Цените на нафтата на светските пазари минатата недела паднаа за повеќе од осум отсто, што е најниско ниво од декември и е последица од порастот на производството во САД, јакнењето...

Пронајдена бомба на еден од аеродромите во Лондон

Лондонски аеродром е затворен кога бомба од Втората светска војна била пронајдена во близина на реката Темза. Аеродромот Лондон Сити ќе биде затворен цел ден и сите летови се откажани,...

Силен земјотрес во западна Франција

Земјотрес со јачина од 4,8 степени според Рихтеровата скала, денеска го потресе западниот дел на Франција. Како што соопшти француската Национална мрежа за сеизмички следења, епицентарот на потресот бил на 19...

Теодоракис: Прифаќаме име Горна Македонија, без превод

Без превод на грчки јазик, името Горна Македонија, како што се изговара на македонски, е прифатливо решение за Ставрос Теодоракис, лидерот на грчката партија Река. Под слоганот „Времињата бараат храброст...

Обвинителството останува на првичното обвинение за „Монструм“

Во Кривичниот суд во Скопје денеска почна повторното судење за случајот „Монструм“ против обвинетите за петкратното убиство кај Смилковското езеро во Скопје на 12 април 2012 година. Судскиот процес, кој...

Пронајдена црната кутија на рускиот авион што се урна вчера

Спасувачките екипи ја пронајдоа црната кутија на авионот Ан-148, кој вчера се урна во подрачје југоисточно од Москва, информира шефот на регионалниот директорат на руското Министерство за вонредни ситуации Сергеј...

ТАВ ќе инвестира 45 милиони евра во повеќе проекти во Македонија

Премиерот Зоран Заев, придружуван од министерот без ресор Аднан Ќахил, во рамки на неговата посета на Турција се сретна со претставници на Групацијата ТАВ, односно главниот менаџер, Мустафа Сани Шенер,...