Почина последниот претседател на здружението „Голи оток“

Вчера во Скопје почина проф. д-р Димче Најчески (1925-2018),  професор во пензија при   Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, последен претседател на здружението „Голи Оток“ во Македонија. Димче Најчески...

Фајон: Поместувањето на границите е дестабилизирачки фактор за регионот

Претставничката на Социјалдемократите во Европскиот парламент Тања Фијон за време на дебатата за Србија предупреди дека не е сменета состојбата со медиумите, на неприлагодена политика на визната либерализација, како и...

Спасовски: Сите пратеници кои гласале „за“ се под полициско обезбедување

Безбедносни проценки на МВР покажуваат дека постоојат ризици за нарушување на безбедноста на пратениците кои гласале За во петокот поради што полицијата распоредила сили за нивна заштита. Министерот Спасовски вели...

Почна бербата на јаболка во Преспа

Со симболично откинување на првото јаболко денеска, на верскиот празник Крстовден официјално почна годинашната берба на Преспанското јаболко. Првите јаболка ги откинаа министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски,...

В понеделник почнува воената вежба „Македонски блесок 14“

Воената вежба „Македонски блесок 4“ ќе се одржи од 15 до 20 октомври на армискиот полигон Криволак. Целта на вежбата е преку самооценување, согласно НАТО оперативните способности, да се демонстрира...

Дел од Левица со кривична против партиското раководство

Група основачи на политичката партија Левица поднесoa кривична пријава против актуелното раководство. Обвинуваат дека фалсификувале документи и ја злоупотребиле својата позиција во партијата, со што оневозможиле демократска промена и делување...

Заев: Децата на Македонија ќе бидат горди на сите вас

„Искрено благодарам на сите пратеници за историската одлука која ја донесоа во Собранието. Децата на Македонија ќе бидат горди на сите нив. Сите ќе бидеме горди на нашите пратеници“, порача...

СВР Куманово со кривична пријава против Јанкулоска

Кривична пријава против поранешната министерка за внтарешни работи Гордана Јанкулоска поднесе СВР Куманово, за противзаконски вработувања во МВР во 2012 година. Јанкулоска во 2012 година, овозможила вработување во министерството на...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ на координација со партиското раководство

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ денеска пред почетокот на продолжението на седницата на Комисијата за уставни прашања одржуваат координација со партиското раководство. Координацијата се одржува во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ. Почетокот на продолжението...

Жерновски во ОН: НАТО и ЕУ очекуваат непречено спроведување на референдумот и на Договорот со Грција

Заменик министерот за надворешни работи, Андреј Жерновски, кој е дел од македонската делагеција на 73. Генерално собрание на ОН, вчера присуствуваше на повеќе настани на високо ниво, додека денеска свое...