Доналд Трамп сака да ја приватизира Меѓународната вселенска станица

Меѓународната вселенска станица (ISS) би можела да стане приватна според желбите на Белата куќа, од каде што стигнаа најави дека веќе нема интерес да се финансира скапата програма на НАСА,...

Египетските сили ликвидираа 28 џихадисти

Во обемната антиџихадистичка операција на египетските безбедносни сили, што започна во петокот, досега се ликвидирани 28 милитанти, соопшти денеска Армијата на Египет. Во соопштението се наведува дека при операцијата, наречена...

Турската армија неутрализирала повеќе од 1.300 терористи во Африн

Турските вооружени сили во операцијата „Маслиново гранче“ во Африн, во северна Сирија, досега неутрализирале 1.369 припадници на силите кои Анкара ги смета за терористички, соопшти денеска Генералштабот на турските вооружени...

Вучиќ: Не ме загрижува кампањата што се води против мене во Хрватска

„Патувам во Хрватска со желба да направиме нешто заедно за иднината“ изјави претседателот на Србија, Александар Вучиќ. Истакна дека во Загреб ќе разговара за билатералните односи помеѓу двете земји, а...

Новото судење за „Монструм“ ќе продолжи на 14 март

Повторното судење за  случајот „Монструм“ против обвинетите за петкратното убиство кај Смилковското езеро во Скопје на 12 април 2012 година, ќе продолжи на 14 март. Новото судење што го води судијата...

Заев-Јилдирим: Турција ја поддржува Македонија за НАТО, ќе се унапредува билатералната соработка

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со турскиот премиер Бинали Јилдирим, во рамки на официјалната посета на Република Турција, придружуван од министерот без ресор, Аднан...

Цените на нафтата паднаа повеќе од осум проценти

Цените на нафтата на светските пазари минатата недела паднаа за повеќе од осум отсто, што е најниско ниво од декември и е последица од порастот на производството во САД, јакнењето...

Пронајдена бомба на еден од аеродромите во Лондон

Лондонски аеродром е затворен кога бомба од Втората светска војна била пронајдена во близина на реката Темза. Аеродромот Лондон Сити ќе биде затворен цел ден и сите летови се откажани,...

Силен земјотрес во западна Франција

Земјотрес со јачина од 4,8 степени според Рихтеровата скала, денеска го потресе западниот дел на Франција. Како што соопшти француската Национална мрежа за сеизмички следења, епицентарот на потресот бил на 19...

Теодоракис: Прифаќаме име Горна Македонија, без превод

Без превод на грчки јазик, името Горна Македонија, како што се изговара на македонски, е прифатливо решение за Ставрос Теодоракис, лидерот на грчката партија Река. Под слоганот „Времињата бараат храброст...