Партиски конгрес на БЕСА една недела пред партискиот конгрес на БЕСА?!

Партиски конгрес на БЕСА на само една недела пред партискиот конгрес на БЕСА?! Вака некако, во „монтипајтоновски“ стил стигнуваат најавите од двете партиски крила што се борат за правото на...

Што се случи на Кајмакчалан ќе се знае по извештајот на планинарскиот клуб Трансверзалец

Телата на двајцата млади планинари кои вчера загина на Кајмакчалан се извлечени и во тек се истражни активности на грчките власти, потврдија од планинарската федерација на Македонија. На настраданите ќе...

„Тенк“ продолжува во петок, одбиени сите приговори на одбраната

Судечкиот совет ги одби сите приговори на одбраната во случајот „Тенк“, во кој обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и поранешниот помошник министер во...

Сугарески: Следниот месец оглас за распределба на 79 социјални станови

Министерството за транспорт и врски следниот месец ќе распише оглас за распределба на 79 социјални станови низ повеќе градови во државата, од кои 59 се за лица од социјален ризик...

Саакашвили приведен во Киев

Поранешниот грузиски претседател Михаил Саакашвили, кој е лидер на украинското Движење на новите сили, денеска е приведен во Киев, соопшти неговата портпаролка Татјана Баграновскаја. - Михаил Саакашвили денеска беше грабнат...

Таравари: За 100 дена, плативме над 300 илајди евра наследени долгови и ја деполитизиравме администрацијата

Арбен Таравари, градоначалникот на општина Гостивар, денеска ги презентираше постигнатите резултати на новото општинско раководство за првите 100 дена од мандатот 2017-2021 година. Како најкрупни, ги наведе намалувањето на долговите...

Јанкуловска изрази сомнеж во вештачењата за „Тенк“

Поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкуловска, која е една од обвинетите за случајот „Тенк“ на денешното рочиште во Кривичниот суд рече дека кај неа како обвинета постои сомнеж за...

Светски финансиски експерти во Скопје на дебата за глобалните предизвици

Народната банка на Република Македонија во петок ќе биде домаќин на меѓународна конференција на која ќе присуствуваат еминентни говорници значајни за светските финансиски пазари. Меѓу нив се Беноа Кере, еден...

Ципрас: Сложено име што ќе важи за сите, и за меѓународна и за домашна употреба

Сложено име и за надворешна и за внатрешна употреба, за кое треба уставна промена и повлекување на секакви сомнежи за иредентистички ставови, е рамката што го гарантира затворањето на проблемот,...

За отворање рудници граѓаните да се изјаснуваат на референдум

Изјаснувањето на граѓаните на референдум да биде услов за доделување на концесија за есплоатација на минерални суровини по барање од заинтересирано лице, бараат повеќе еколошки организации и граѓански иницијативи кои работат на...