Великов Петков: Бугарија ја поддржува Македонија за влез во ЕУ

Бугарија ја поддржува владата на Република Македонија и сите институции, граѓанското општество и опозицијата да ја поститнат својата цел – добивање покана за членство во ЕУ, потенцира бугарскиот амбасадор во...

Нимиц за ЕРТ: Има позитивен моментум во Скопје и Атина

Медијаторот на Обединетите нации во преговорите за името меѓу Република Македонија и Република Грција, Метју Нимиц во интервју за грчката национална телевизија ЕРТ вели дека нема нов предлог за името...

ВМРО-ДПМНЕ: Дурловски, Јовановски, Дамовски, Илиевски, Божиновска, Чавков, Мукоски се жртви на политички прогон

Судот е директен соучесник во континуираното уништување на правната држава, сметаат од ВМРО-ДПМНЕ. Од опозициската партија со соопштенија се огласија нагласувајќи дека „судот е директен соучесник во креирањето на недемократска...

Рама: Законот за албанскиот јазик во Македонија, заслуга на нашата влада

Албанскиот премиер , Еди Рама, пред младите евросоцијалисти се пофали дека благодарение на неговата влада бил донесен законот за албанскиот јазик во Македонија. Посочи дека усвојувањето на Законот за употреба...

Еден загинат и над 20 повредени во сообраќајки викендов во Скопје

Едно лице загина во една од вкупно 25 сообраќајки што се случија во текот на викендот во Скопје . Во една незгода, едно лице се здобило со тешки телесни повреди,...

Указот за Законот за јазиците Иванов треба да го потпише до четврток

Претседателот Ѓорге Иванов до четврток на полноќ треба да го потпише указот за прогласување на Законот за употреба на јазиците или да го врати во Собранието со или без забелешки....

Македонија и Германија ќе бркаат втор триумф за потврда на Главната фаза

Германија и Македонија со евентуален втор триумф може да го заверат пласманот во Главната фаза на Европското првенство во Хрватска по одигрување на второто коло во групата Ц чиј домаќин...

Шпанија пред сериозен предизвик со Унгарија, Данска е фаворит против Унгарија

По убедливиот старт, Шпанија и Данска ќе бараат втор триумф за да го потврдат минувањето во втората фаза и потоа да се подготват за меѓусебниот дуел на крајот од првиот...

Хрватска ја исполни првата задача на патот кон полуфинале, Норвешка обезбеди прв триуф

Лука Циндриќ и Игор Карачиќ одиграа одлична партија во триумфот на Хрватска против Исланд од 29:22, во вториот меч од групата А што се играше во Сплит на Европското првенство...

Франција во Главната фаза на ЕП, Шведска до првиот триумф

Шведска го обезбеди првиот триумф откако ја совлада Србија со 30:25 во второто коло од групата А што се игра во Сплит, на Европското ракометно првенство во Хрватска. Во исполнетата...