Бугарското МНР ја поздрави Ратификацијата на Договорот за пријателство

Бугарското Министерство за надворешни работи ја поздрави одлуката на македонското Собрание да го ратификува  Договорот за пријателство и добрососедство меѓу Македонија и Бугарија. Во соопштението од бугарското МНР се констатира...

Абас: САД повеќе нема да бидат посредници меѓу Израел и Палестинците

Палестинскиот лидер Махмуд Абас, ги оквалификува како „срамни“ заканите кои Вашингтон ги упати кон Палестинците. На синоќешната вонредна седница на Централниот совет на Палестинска ослободителна организација (ПЛО) во Рамалах, Абас...

Апелација одби уште седум жалби на обвинети за настаните во Собранието

Апелацискиот суд Скопје на денешната затворена седница ги одби како неосновани жалбите за изречениот притвор на уште седуммина осомничени за тероризам и уставно загрозување, во врска со настаните од 27-ми април...

670 Затвореници ќе бидат ослободени со новиот Закон за амнестија

Пратениците на пленарна седница го изгласаа Законот за амнестијата, со кој на осудениците им се намалува затворската казна. Законот предвидува затворениците на кои им е изречена казна до шест месеци...

Манчевски: Законот за аудиовизуелни услуги нема да биде повлечен

Законот за аудио и аудиовизуелни услуги нема да биде повлечен, но остануваме отворени за дискусија, изјави денеска министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски во врска со забелешките од...

Сите плати во врвот на одбраната над 1.000 евра- Шекеринска зема 40 евра повеќе од началникот на ГШ Величковски

Во рамките на проектот за транспарентност, Министерството за одбрана ги објави и платите на раководните функционери и генерали во АРМ. Најмногу плата добива министерката Радмила Шекеринска, 78.791 денари (1.280 евра)....

Ратификуван Договорот со Бугарија

Со 61 глас „за“ и еден „воздржан“ пратениците го ратификуваа Договорот за пријателство со Бугарија. Министерот за надворешни работи Никола Димитров, рече дека е факт дека тешки и деликатни прашања...

Меѓаши: Повредени се правата на децата во градинката „Кочо Рацин“

Повредени се правата на децата од првата мала група од градинката „Кочо Рацин“ во Скопје на кои без најава и образложение им е променета воспитувачката од страна на новата в.д...

Цените на нафтата на највисоко ниво во последните три години

Цените на нафтата на светските берзи минатата недела се зголемија за повеќе од три проценти, достигнувајќи највисоко ниво во последните три години како резултат на намалената нерамнотежата меѓу понудата и...

Лавров: Русија ќе го прифати името што ќе го договорат Атина и Скопје

Интензивирањето на разговорите за името на Македонија е поврзано со желбата на САД да ја внесат оваа држава во НАТО, оцени рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на годишната...