Со огромно мнозинство изгласан Законот за амнестија

Со 95 гласа За, без против и воздржани, Собранието го донесе Законот за амнестија. Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски и Панчо Минов од ГРОМ, непосредно пред гласањето соопштија дека се...

ВМРО-ДПМНЕ ја напушти уставната комисија

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија Kомисијата за уставно правни прашања на чиј дневен ред се амандманите кои ги поднесе Владата. Пратеникот Антонио Милошоски изјави дека нивната пратеничка група нема намера...

Студентски протест во Тетово против корупцијата и уцените од професорите

Револтирани од митото, корупцијата и нетранспарентноста на факултетите, каде за да добиеш оценка или потпис во индекс, мора да купуваш авторски книги од професорите, тетовските студенти преку протест го кренаа...

На Богородица запленет половина тон марихуана

Половина тон марихуана вредна околу еден милион евра е запленета на граничниот премин Богородица. Граничната контрола ја пронашла во камион и била наменета за Турција. Истрагата покажала дека марихуаната ја...

Час поскоро ќе се вратат дома закрепнатите од автобуската несреќа кај Лесковац

Повредените од несреќата во Лесковац ќе го заменат болничкиот кревет со домашен. Министерот Филипче кој ги посети нив дента кога се преврти автобусот, денес потврди дека тие се во добра...

Владиката Петар очекува после признавањето на Украинската црква, да дојде ред на МПЦ

Митрополитот Преспанско Пелагониски г. Петар очекува дека Вселенската патријаршија со вистински очи ќе погледне кон Македонската Православна Црква и по признавањето на Украинската црква, на ред ќе дојде и МПЦ....

САД повикаа повеќе пратеници да дадат поддршка на Договорот од Преспа

САД цврсто стојат зад Македонија и целосна имплементациија на Преспанскиот договор и преку заменик-државниот секретар на САД, Џон Саливан денеска повика повеќе македонски пратеници да дадат поддршка на Договорот за...

Постапки против „сваровски“ судиите – ветува нов член на Судскиот совет

Постапка за сваровски судиите кои во посебен извештај ги наведе СЈО како судски соработници на извршната власт, најавува судијката Гордана Спиревска која денеска заедно со уште четворица судии се заколна...

Фетаи во Титаник 2: И еден денар да е, сепак е штета на буџетот

Со 8 дополнителни бомби во кои разговараат поранешни функционери, обвинителката Фатиме Фетаи на следното рочиште ќе одговори на аргументите на одбраната во Титаник два. Според ова обвинение, во 2013 под...

Власта не може да се договори за нова антикорупциска комисија

Се поизвесно е дека антикорупциска комисија пред претседателските избори нема да се избере. На денешната седница на комисијата точката за избор на петмина членови беше тргната. Пратениците од владеачката коалиција...