Македонија ќе добие професионална, а не партиска администрација до 2022 година

Македонија ќе добие професионална, а не партиска администрација во наредните 4 години. Бројот на вработените засега нема да се менува, но во иднина можна е рационализација на обемната администрација. Граѓаните...

Разединетата БЕСА ќе добие две канцеларии во Тетово

Скопското крило на БЕСА вечерва ќе отвори канцеларија во Тетово, со што оваа  партија ќе поседува две седишта. Од новото седиште ќе делува Неџбедин Каремани, чии поддржувачи го сметаат за...

Видливи резултати и неповратни промени ќе бидат клучни за евроинтегрирањето

Западниот Балкан се враќа во фокусот на Европската унија преку приоритетот кој му го дава Бугарија во својата програма како претседавач до јули. Притоа Бугарија ја поддржува европската перспектива на...

Ратификуван Договорот за добрососедство со Бугарија

Македонија и Бугарија ќе развиваат сестрани односи во согласност со принципите на меѓународното право и добрососедството, ќе поттикнуваат заеднички инвестиции, правни, економски, трговски, транспортни, туристички, културни и други видови соработка...

Посетата на Столтенберг е порака сама по себе, смета Шекеринска

Посетата на генералниот секретар на НАТО е порака сама за себе која покажува дека вратите на алијансата се отворени за Македонија, оцени денеска вицепремиерката Радмила Шекеринска. Таа ја обвини претходната...

Бугарското МНР ја поздрави Ратификацијата на Договорот за пријателство

Бугарското Министерство за надворешни работи ја поздрави одлуката на македонското Собрание да го ратификува  Договорот за пријателство и добрососедство меѓу Македонија и Бугарија. Во соопштението од бугарското МНР се констатира...

Апелација одби уште седум жалби на обвинети за настаните во Собранието

Апелацискиот суд Скопје на денешната затворена седница ги одби како неосновани жалбите за изречениот притвор на уште седуммина осомничени за тероризам и уставно загрозување, во врска со настаните од 27-ми април...

670 Затвореници ќе бидат ослободени со новиот Закон за амнестија

Пратениците на пленарна седница го изгласаа Законот за амнестијата, со кој на осудениците им се намалува затворската казна. Законот предвидува затворениците на кои им е изречена казна до шест месеци...

Манчевски: Законот за аудиовизуелни услуги нема да биде повлечен

Законот за аудио и аудиовизуелни услуги нема да биде повлечен, но остануваме отворени за дискусија, изјави денеска министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски во врска со забелешките од...

Сите плати во врвот на одбраната над 1.000 евра- Шекеринска зема 40 евра повеќе од началникот на ГШ Величковски

Во рамките на проектот за транспарентност, Министерството за одбрана ги објави и платите на раководните функционери и генерали во АРМ. Најмногу плата добива министерката Радмила Шекеринска, 78.791 денари (1.280 евра)....