Могерини уште еднаш повика членките на ЕУ да отворат преговори со Македонија

Високата претставничка за надворешни работи на ЕУ, Федерика Могерини, ден пред клучниот состанок на ЕУ министрите каде треба да се разгледува препораката за старт на преговори со Македонија, повторно ги...

Столтенберг: Покана за НАТО доколку Договорот помине на референдум

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, ги прецизираше условите за Македонија да добие покана за НАТО. Доколку не успее референдумот, тој не гледа како би можело да се покани земјата...

Ердоган победник на претседателските избори во Турција

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган прогласи победа во првиот круг од претседателските избори на кои освои нов мандат, но овојпат со извршни овластувања. „Нацијата ми довери одговорност за претседавање и...

Ново рочиште за случајот „Монструм“

Ново рочиште за случајот „Монструм“ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) е закажано за денеска во Кривичниот суд. На минатото рочиште беа сослушани тројца сведоци, кои на 12 април 2012 година...

Протест во Солун против договорот со Македонија

Со мали инциденти, пред канцелариите на Независни Грци, заврши вчерашниот протест во Солун, против договорот меѓу Македонија и Грција, јавија локалните медиуми. Преку социјалните мрежи, група под името „Обединети Македонци“...

Тројца обвинети за историскиот грабеж на Тутунска банка со повисока казна, а еден со пониска

Тројца обвинети за историскиот грабеж на Тутунска банка добија повисоки казни, а еден пониска. Скопска апелација преиначи дел од првостепената пресуда. Според писменото образложение, првообвинетиот Бобан Смилевски кого Кривичниот суд...

ВМРО-ДПМНЕ ја обвинува полицијата дека не презема ништо за синоќешниот инцидент

Влезот пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ утринава беше исчистен. Но, на страничните ѕидови сеуште стојат траги од црвена и жолта боја. Најмалку 7 безбедносни камери регистрираше камерата на Телма. Дали ноќеска...

Франција нема да го соопшти својот став за поддршка на Македонија пред самитот во Брисел

Дипломатскиот притисок врз Франција да не го блокира пристапувањето на Македонија во ЕУ и во НАТО се уште не дава конкретни резултати. Дипломатски извори велат дека конечниот став ќе го...

Дијабетичарите бараат квалитетен инсулин

Измените во законот за увоз на лекови треба да обезбедат и поголема контрола на квалитетот на инсулин што се увезува во земјата. Дијабетичарите велат дека досега со паралелниот увоз на...

Човековиот ум е најголемата бариера за лицата со телeсен инвалидитет

Телесните инвалиди во Македонија и натаму водат битка за остварување на нивните основни права. По голем број кампањи, конвенции и законски регулативи, велат се невидливи за општеството. Најголем проблем се...