Полициски специјалци ќе извлекуваат човечки труп во водите на Вардар

Човечки труп, заглавен меѓу карпи бил забележан вчера во водите на реката Вардар во близина на Сопот. По пријавувањето на случајот во Секторот за внатрешни работи Велес екипа од Единицата...

Оптимистички последните случувања за решавање на името, сметаат од НАТО

Последните случувања во однос на прашањето за името се оптимистички и ние ги поддржуваме натамошните напори за изнаоѓање решение, изјавил висок претставник на НАТО за грчкиот весник „Етнос“. Според претставникот...

Десет години од смртта на Никола Кљусев, првиот премиер на Република Македонија

Пред десет години на денешен ден почина академик Никола Кљусев, првиот премиер на независна Република Македонија (1991-1992) кој имаше значајна улога во воспоставувањето на независноста и сувереноста на македонската држава....

Во Њујорк утре нова рунда преговори Скопје – Атина

Нова рунда преговори, втори од нивното обновување, ќе се одржи утре во Њујорк меѓу преговарачите на Македонија и на Грција, Васко Наумовски и Адамантиос Василакис, со посредство на медијаторот на...

Претставник на НАТО за „Етнос“: оптимистички последните случувања за решавање на името

Последните случувања во однос на прашањето за името се оптимистички и ние ги поддржуваме натамошните напори за изнаоѓање решение, изјавил висок претставник на НАТО за грчкиот весник „Етнос“. Според претставникот...

Кахрамани: БЕСА отвора ново историско поглавје на политиката во Тетово

Членовите на централното раководство и на централниот совет на БЕСА кои го подржуваат и го изгласаа Неџбедин Кахрамани за претседател на БЕСА, вечерва отворија седиште на партијата во Тетово. Кахрамани...

Тарчуловски бара од судот да го слуша Столтенберг во Собрание

Пратеникот Јохан Тарчуловски бара кривичниот суд да му дозволи на 18 јануари да го напушти својот дом на 4 часа за од собраниско столче лично да го слуша обраќањето на...

Македонија ќе добие професионална, а не партиска администрација до 2022 година

Македонија ќе добие професионална, а не партиска администрација во наредните 4 години. Бројот на вработените засега нема да се менува, но во иднина можна е рационализација на обемната администрација. Граѓаните...

Разединетата БЕСА ќе добие две канцеларии во Тетово

Скопското крило на БЕСА вечерва ќе отвори канцеларија во Тетово, со што оваа  партија ќе поседува две седишта. Од новото седиште ќе делува Неџбедин Каремани, чии поддржувачи го сметаат за...

Видливи резултати и неповратни промени ќе бидат клучни за евроинтегрирањето

Западниот Балкан се враќа во фокусот на Европската унија преку приоритетот кој му го дава Бугарија во својата програма како претседавач до јули. Притоа Бугарија ја поддржува европската перспектива на...