Дојран подготвен за домашните туристи

Дојран се подготвува за туристичка сезона и многу домашни туристи. Ова се надежите на локалната власт за претстојното лето. Сметаат дека ситуацијата со пандемијата ќе привлече голем број гости од...

Иселениците годинава поради пандемијата нема да се вратат во родната Битола

Иселениците  од проекуокенаските, но и европските држави, кои традиционално доаѓаа  да го поминат годишниот одмор дома, годинава поради пандемијата  нема да се вратат  во родната Битола. Градот во лето во...

Министерството за здравство: Петмина починати, 35  нови случаи на ковид-19

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 19 оздравени пациенти во: Скопје-8, Куманово-3, Прилеп-2, Тетово-1, Велес-1, Битола-2, Неготино-2. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби...

Нови 14 дена вонредна состојба

Поради состојбата со здравствената состојба во државата, која последните денови се соочува со пораст на бројот на заболени, вонредната состојба се продолжува за уште 14 дена. Ова е одлуката на...

Советот за безбедност одлучува за вонредната состојба

Во претседателската вила „Водно“ почна седницата на Советот за безбедност на која треба да се одлучува за евентуалното продолжување на вонредната состојба. Денеска беше последниот ден кога истекува третата, двонеделна...

Град Скопје објави конкурс за идејни решенија за три летни сцени во Градскиот парк

Градот Скопје објави конкурс за избор на три партерни идејни решенија за „Летна отворена сцена“ на три локации во зелениот појас на Градскиот парк. Целта на оваа иницијатива е со...

Согласно препораките Општина Центар креира протокол за приме на првачиња за учебната 2020/2021

Согласно препораките од Комисијата за заразни болести и насоките од Министерството за образование и наука, Општина Центар во соработка и по иницијатива на воспитно-образованиот кадар од ООУ „Коле Неделковски“ креираа...

Реџепи: За мојата работа одговарам пред Бога

По поснесената оставка се огласи поранешниот прв човек на ИВЗ, Сулејман Реџепи. За мојата работа одговарам пред Бога, спремен сум да одговарам и пред Законот, напиша во обраќањето разрешениот поглавар...

Реисот и официјално поднесе неотповиклива оставка, вели ако треба ќе одговара и пред Законот

Разрешениот поглавар на Исламската верска заедница, Сулејман Реџепи, се огласи во јавноста велејќи дека се повлекува со неотповиклива оставка од функцијата, како и дека за неговата работа единствено одговара пред...

Лазаревиќ во “Еврофокус”: Потребна е директна комуникација со граѓаните за објаснување на потребата од мерките против пандемијата

Поранешниот заменик министер за здравство, Владими Лазаревиќ, во денешниот “Еврофокус” оцени дека нашата држава спровела идентична стратегија на затворање на државата, како што беше примената и во останатите европски земји...