Осомничен за крвавиот четврток, со меѓународна потерница, тргнал на прослава во ресторан-детали за апсењето на Додевски

Извори од полицијата за Телма потврдија дека синоќа е уапсен Младен Додевски, еден од осомничените за собраниските инциденти на 27-ми април, кој досега беше во бегство. 30-годишниот Додевски е уапсен...

ВМРО-ДПМНЕ очекува Иванов да не го потпише указот за Законот за употреба на јазиците

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ очекува претседателот Иванов да не го потпише Указот за прогласување на Законот за употреба на јазиците што вчера беше изгласан во Собранието. Указот веќе стигнал на масата на...

Законот за употреба на јазиците ќе ги отвори старите проблеми

Нов закон кој ќе отвори стари проблеми. Дали Законот за употреба на јазиците ќе ја подобри положбата на другите јазици во Македонија и дали поволната положба ќе биде на сметка...

СЈО продолжува со истрага Траекторија- како претставник на државата ќе оди Сугарески

Министерот Сугарески потврди дека за дванаесет дена е повикан во СЈО каде треба да даде исказ за откриени злоупотреби при изградбата на автопаштишта Кичево-Охрид и Миладиновци- Свети Николе. Специјалното обвинителство...

На завршни зборови обвинителството се откажа од гонење на Шиповиќ

На чекор пред крајот на судењето Обвинителството се повлече од случајот Претседавач во кој беше обвинет и поранешниот претседател на Советот на Општина Центар Мирослав Шиповиќ. После пет години го...

Средба Димитов-  Коѕиас- локацијата непозната

Времето и локацијата на средбата меѓу министрите за надворепни работи на Македонија и Грција- Никола Димитров и Никос Коѕијас осануваат непознати. Шпекулациите се во ансока дека  најверојатни места на разговори...

Еден фалсификуван лек и над сто пријави за несакани ефекти

Еден фалсификуван лек и над 100 пријави за несакани реакции од различна терапија. Агенцијата за лекови поднела пријава до обвинитлството, откако и лабораториски потврдила дека фалсификувани се 28 кутии од...

Собранието го донесе Законот за употреба на јазиците

Собранието на Република Македонија денеска со 69 гласа „за“ го донесе Законот за употреба на јазиците. Законот беше изгласан и со двојно мнозинство, односно за него гласаа 27 пратеници од немнозинските...

ЕУ: Македонија да продолжи со исполнување на договорот од Пржино и реформите

Европската унија од власта и од опозицијата на Македонија очекува да продолжат со исполнување на политичкиот договор од Прижино, а истовремено од земјата се очекува да работи на итните реформски...

Дарко Костадиновски и Осман Кадриу се нови уставни судии

Веднаш откако присутните пратеници едногласно ги избраа Дарко Костадиновски и Осман Кадриу за уставни судии, тие дадоа свечена изјава. Дарко Костадиновски е доктор на правни науки во областа на меѓународното...