Фалсификуваните пасоши на Грујевски и Бошковски пред македонските судови само ако бидат екстрадирани

Процесот за фалсификуваните пасоши на Горан Грујевски и Никола Бошковски можно е од Солун да се префрли во Скопје. Ова за Телма го потврдуваат добро упатени извори од Министерството за...

Тарчуловски даде исказ во истрагата за собраниските насилства од 27 април

Од домашен притвор со полициска придружба пратеникот Јохан Тарчуловски беше спроведен во обвинителството за организиран криминал да даде исказ во истрагата за собраниските насилства од 27 април. Се задржа повеке...

Фридом хаус: Македонија е делумно слободна држава

Македонија не го измени својот статус на делумно слободна држава. Оценката за годинава ја дели заедно со Албанија, Косово, Црна Гора и Босна и Херцеговина и варира меѓу 3 и...

Нимиц без нов предлог, Столтенберг со порака за итност

Силни критики дома и позитивен импулс од надвор е она со што се соочува грчката влада пред утрешните разговори во Њујорк околу името. Во пресрет на новата рунда разговори на...

Тужби за отворањето на паралелно седиште на БЕСА во Тетово

Крилото на БЕСА што го поддржува досегашниот претседател, Билал Касами, ќе ги тужи Неџбедин Каремани и неговите соработници, за отворањето на паралелно партиско седиште во Тетово. Тужби веќе им се...

Димовски бара Уставниот суд да го поништи Законот за јазиците

Пратеникот Илија Димовски го повика претседателот Иванов да не го потпише указот за Законот за јазиците. Апелира и до колегите од СДСМ да не го изгласаат повторно, доколку, согласно процедурите,...

„Фридом Хаус“: Македонија делумно слободна земја

Македонските граѓани уживаат делумна слобода, оценува американската невладина организација „Фридом Хаус“ во новиот извештај објавен денеска за слободата во светот во 2018 година. Во извештајот, Македонија е наведена како земја...

ВМРО-ДПМНЕ: Втор месец не се преземаат истражни дејствија против притворените

Јавното обвинителство втор месец не презема никакви дејствија во истрагата што се води по политички монтираниот случај за тероризам. Ниту се повикуваат и сослушуваат сведоци, ниту се повикуваат и сослушуваат...

Тарчуловски во Обвинителство дава исказ

Пратеникот Јохан Тарчуловски  во моментов дава исказ во Обвинителството за организиран криминал во врска со настаните во Собранието од 27 април, потврди неговиот адвокат. Вчера Тарчуловски побара кривичниот суд да...

Полициски специјалци ќе извлекуваат човечки труп во водите на Вардар

Човечки труп, заглавен меѓу карпи бил забележан вчера во водите на реката Вардар во близина на Сопот. По пријавувањето на случајот во Секторот за внатрешни работи Велес екипа од Единицата...