Маж пронајден мртов со прострелна рана во главата

Шеесет и двегодишен скопјанец бил пронајден мртов во неговиот дом во Маџари. Телото на починатиот го пронашол неговиот внук. Според информациите на МВР вчера во 07.26 часот Љ.П. пријавил во...

Великов Петков: Бугарија ја поддржува Македонија за влез во ЕУ

Бугарија ја поддржува владата на Република Македонија и сите институции, граѓанското општество и опозицијата да ја поститнат својата цел – добивање покана за членство во ЕУ, потенцира бугарскиот амбасадор во...

Нимиц за ЕРТ: Има позитивен моментум во Скопје и Атина

Медијаторот на Обединетите нации во преговорите за името меѓу Република Македонија и Република Грција, Метју Нимиц во интервју за грчката национална телевизија ЕРТ вели дека нема нов предлог за името...

ВМРО-ДПМНЕ: Дурловски, Јовановски, Дамовски, Илиевски, Божиновска, Чавков, Мукоски се жртви на политички прогон

Судот е директен соучесник во континуираното уништување на правната држава, сметаат од ВМРО-ДПМНЕ. Од опозициската партија со соопштенија се огласија нагласувајќи дека „судот е директен соучесник во креирањето на недемократска...

Рама: Законот за албанскиот јазик во Македонија, заслуга на нашата влада

Албанскиот премиер , Еди Рама, пред младите евросоцијалисти се пофали дека благодарение на неговата влада бил донесен законот за албанскиот јазик во Македонија. Посочи дека усвојувањето на Законот за употреба...

Еден загинат и над 20 повредени во сообраќајки викендов во Скопје

Едно лице загина во една од вкупно 25 сообраќајки што се случија во текот на викендот во Скопје . Во една незгода, едно лице се здобило со тешки телесни повреди,...

Указот за Законот за јазиците Иванов треба да го потпише до четврток

Претседателот Ѓорге Иванов до четврток на полноќ треба да го потпише указот за прогласување на Законот за употреба на јазиците или да го врати во Собранието со или без забелешки....

6 Бугари и еден Македонец осомничени за финансиски злоупотреби од речиси 13,8 милиони евра со Фабриката за кабли Неготино

МВР соопшти дека 7 лица кои биле дел од раководните структури на Фабриката за кабли Неготино, во период од 2007-ма до 2010-та година предизвикале лажен стечај на фабриката и направиле...

Бугарскиот договор и бугарскиот амбасадор утре во Собранието

Амбасадорот на Бугарија во Македонија, Иван Петков, пред пратениците ќе ги претстави програмата и приоритетите за работа на Бугарското претседателство со Советот на ЕУ, стои во распоредот на работа за...

Загадувањето го создаде претходната власта, оваа не го решава

Ниската концентрација на ПМ честички во воздухот не ги извади граѓаните на протест .Ако се суди според бројот на оние кои денеска дојдоа пред владата, малкумина се загрижени што дишиме....