На премиерот Заев му требаат функционерите кои се полакомија за државни пари

На премиерот Зоран Заев му требаат функционерите кои се полакомија за државни пари. Нема да бара оставки и покрај тоа што преку нивни фирми се обидоа да добијат помош од...

14-годишното девојче надвор од животна опасност – инспекторите ги проверуваат болниците

Дише без помош од апарати и се прочистува од отровите во организмот. 14-годишното девојче од Охрид кое беше донесено пред два дена во кома со дијагноза дијабетес е надвор од...

За пожарот во Грција обвинителите ќе бараат говор на омраза на социјалните мрежи

Обвинителите ќе бараат говор на омраза на социјалните мрежи повразни со стравичниот пожар што ја зафати Грција. Ќе истражуваат кој објавувал написи и коментари со кои ширеле омраза за трагедијата...

Пристигна првиот тим на НАТО во Македонија

НАТО го испрати првиот тим во Македонија,  со што и официјално почна скринингот што е дел од процесот на  претпристапни преговори.  По првата средба со националниот координатор,  Директорот на тимот,...

Заев: Ако нема договор со ВМРО ДПМНЕ, владата сама ќе ги почне подготовките за референдум

Премиерот Заев верува дека референдумот ќе биде успешен и дека  е можен договор со ВМРО ДПМНЕ, но доколку тоа не се постигне тогаш Владата и останатите партии ќе почнат со...

И ВМРО-ДПМНЕ ги достави до Џафери предлозите за членови на ДИК

Пратеничката група на опозициската ВМРО-ДПМНЕ претпладнево до кабинетот на претседателот на Собранието, Талат Џафери  конечно ги доставила предлозите за членови на ДИК од нивната партија. Со ова се очекува да...

Девојчето со дијабет се разбуди од кома

Заменик министерот за здравство, Асим Муса, вели дека е пропуст на родителите задоцнето откривање на дијабет кај трите деца кои се хоспитализирани на КАРИЛ и на Детска клиника. Според него...

Македонија ги почна претпристапните преговори за членство во НАТО

Македонија денеска ги почнува претпристапните преговори за членство во НАТО, откако на Самитот во Брисел на 12 јули земјата и официјално доби покана за членство. Во посета на Македонија е...

Жерновски по покана на Помпео патува во САД

Заменик-министерот за надворешни работи Андреј Жерновски денеска и утре во Вашингтон ќе учествува на Министерска конференција за унапредување на верските слободи, на покана на  државниот секретар на САД Мајкл Помпео....

Димитров пред пратениците ќе реферира за надворешната политика

Во Собранието  денеска ќе заседаваат комисиите за надворешна политика и за транспорт, врски и екологија. Пред членовите на Комисијата за надворешна политика ќе се најдат извештајот на министерот за надворешни...