Прилепчани на протест за Законот за јазиците

Прилепчани  денеска на пладне се собраа на протест против Законот за јазиците.  Ја блокираа крстосницата на булеварот „Гоце Делчев“ и побараа претседателот Ѓорѓе Иванов да не го потпишува указот за...

Рама на Фејсбук: без Албанци нема Македонија

„Без Албанците нема Македонија“, порача премиерот на Албанија Еди Рама. Овие зборови на фејсбук профилот, Рама му ги упати на македонскиот претседател Иванов, кој најави дека нема намера да го...

Џафери: Ако Иванов не го потпише указот тоа е негов личен избор, но така го крши Уставот

Вечерва гостин во Ноќно студио беше спикерот на Собранието, Талат Џафери. Џафери кажа дека дали Иванов ќе го потпише Законот за јазици е негов личен избор, но доколку не го...

Екстра 300 евра по аптека за надминуање на кризата со лекови

Екстра пари за аптеките што имаат склучено договор со Фондот за здравство. За да се спречи нова криза на лекови, месецот секоја од нив ќе добие финасика инјекција од дополнителни...

30-дневен притвор за поранешниот директор на СОЗР Доневски

Финасиската полиција обелодени злоупотреба на тендер тежок 10 милиони евра. Осомничени поранешниот директор на СОЗР Васе Доневски и сопственикот на Секјуриком Мултисервис Интернационал ДОО Скопје. Поранешниот долгогодишен директор на службата...

Груевски вели дека немал намера да предизвика инцидент за време на гласањето на законот за јазиците

Поранешниот премиер Никола Груевски вели дека немал намера да предизвика инцидент, пред два дена во Собранието, кога се носеше законот за јазици. Тој тогаш му истури вода и му ја...

Заев во одбрана на Џафери: А како очекуваа да се одблокира Собранието?

Премиерот тврди дека немало друг начин да се одблокира Собранието, освен да се игнорираат амандманите на ВМРО-ДПМНЕ за Законот за употреба на јазиците, на начин како што тоа го направи...

Димитров на состанок на министрите за надворешни работи од Западен Балкан

Шефот на македонската дипломатија  Никола Димитров денеска ќе учествува на состанокот на министри за надворешни работи на државите од Западен Балкан и на министерската коференција за Фондот за Западен Балкан,...

Заев најавува зголемување на парламентарното мнозинство

Почнуваат разговори за окрупнување на парламентарното мнозинство. Премиерот Зоран Заев најавува дека ќе почне разговори со сите опозициски партии освен со ВМРО ДПМНЕ. Од нив очекува поддршка за реформите, интеграциите...

САД: Собранието да се фокусира на реформите

Како што помошникот државен секретар Мичел кажа во ворникот, за време на неговата посета на Скопје, Македонија прави големи чекори во процесот на градење силна демократија, велат од американската амбасада...